Vprašanje, ali naj Velika Britanija ostane v EU ali ne, je vse bolj pereče tudi tam, kjer je večina Otočanov najraje. V pubih. Res je, da bo pubska razprava o tem ključnem vprašanju kmalu začasno v senci nogometnega evropskega prvenstva, a kljub temu lahko pomembno vpliva na odločitev Otočanov, ki se po najnovejših raziskavah javnega mnenja nagibajo k brexitu. Za odhod jih je 52, za članstvo pa 48 odstotkov. Število neodločenih, ki se je zmanjšalo na 13 odstotkov, se utegne kmalu povečati. V pubih. V prid brexitu.

Madame Lagarde in pubski orjak

Je mogoče, da celinski Evropejci popijejo premalo piva, vsaj v verigi pubov Wetherspoon, in da so se zato zamerili njenemu lastniku? Novi najboljši prijatelj nekdanjega londonskega župana Borisa Johnsona, kolovodje brexitskega tabora, je lastnik te pubske verige, evroskeptični Tim Martin, ki je dal tiskati 200.000 podstavkov za pivo s pozivi k brexitu, ki jih bo razporedil po svojih 920 pubih JD Wetherspoon po vsej državi.

Njegova (p)osebna tarča je draga madame Legarde, kot francosko direktorico IMF naslavlja na podstavku, na katerem ji, potem ko jo posredno obtoži korupcije in omeni njenega osramočenega francoskega predhodnika na direktorskem položaju IMF Dominiqua Straussa Khana, postavlja več vprašanj. Med njimi tudi najbolj boleče za nogometno navdušene obiskovalce pubov: »Je vodenje IMF kaj boljše od vodenja Fife?« In še: »Vas je kdo izvolil? Zakaj je Grčija po šestih letih nasvetov IMF še vedno v takih težavah? Je IMF opozoril območje evra, da nobena valuta v zgodovini ni preživela, če ni imela ene same vlade?« Spretno! Na koncu podpisani Martin, ki že veliko let napoveduje propad evra, poziva goste, naj glasujejo za odhod in obnovijo nadzor (nad Veliko Britanijo).

IMF je poleg OECD ena vodilnih mednarodnih organizacij, ki svarijo pred poraznimi učinki brexita. Martin je eden izmed maloštevilnih velikih podjetnikov, ki je za brexit. Raziskava mnenja ekonomistov in drugih ekonomsko podkovanih ljudi v Veliki Britaniji je te dni pokazala, da se kar 88 odstotkov od 600 vprašanih boji, da bi se britanski BDP v prvih petih letih zmanjšal, če bi Velika Britanija zapustila EU. 82 odstotkov jih misli, da bi se zelo zmanjšali proračuni britanskih gospodinjstev.

Medtem so se na dolg seznam podpornikov članstva z vodilnimi podjetniškimi imeni podpisali šefi orjakov Shella, Vodafona in Rolls-Roycea. Uradni zagovorniki članstva v EU so brexitski tabor obtožili, da širi »ekonomske fantazije«, ker sta Johnson in pravosodni minister Michael Gove oznanila, da se bodo cene goriva v primeru brexita pocenile in da bi Velika Britanija z odhodom privarčevala 111 milijard funtov na leto. Od kod jima te številke, nista povedala.

Večina delavcev je za brexit

Brexitski tabor še vedno neutrudno širi največjo izmed številnih laži: da bi Velika Britanija z odhodom privarčevala 350 milijonov funtov na teden. Johnson jo ima zapisano celo na svojem avtobusu, s katerim med kampanjo križari po državi. Raziskave javnega mnenja, ki so se v zadnjih dneh nagnile na brexitsko stran, kažejo, da so Johnson in drugi uspešnejši s strašenjem pred priseljevanjem, kot so Cameron in njegovi s strašenjem pred ekonomskimi posledicami. Najbolj neverjetno je, da večina delavcev (62 odstotkov) podpira brexit, čeprav so se voditelji sindikatov zelo odločno postavili za članstvo in čeprav je Frances O’Grady, voditeljica združenja sindikatov TUC, ki povezuje 52 sindikatov in 5,8 milijonov delavcev, pozvala člane, naj ne nasedajo Johnsonu in vodilnim brexitskega tabora.