Nekdanja zunanja ministrica Hillary Clinton in poslovnež Donald Trump sta uspešno preprečila presenečenje na domačem terenu. V torek sta na volitvah za predsedniško nominacijo demokratov oziroma republikancev dosegla visoki zmagi v zvezni državi New York, kar ju je še približalo končnemu uspehu. Teksaški senator Ted Cruz odslej ne more več niti teoretično do večine delegatov.

Nepravilnosti v volilnih imenikih

Dvoboj med Clintonovo, ki se je pred petnajstimi leti preselila v New York, in v Brooklynu rojenim Berniejem Sandersom se je izšel po napovedih. Senatorju iz Vermonta ni uspelo načeti njenega trdnega vodstva, prekinitev kampanje za pot v Vatikan in rokovanje s papežem pa mu tudi nista prinesla koristi. Volitve Sandersu niso bile pisane na kožo, ker so bile zaprtega tipa, torej se jih niso smeli udeležiti neodvisni volilci, ki ga bolj podpirajo. Njegov štab je ostro reagiral na poročila o številnih napakah v volilnih seznamih, kar je najbolj bodlo v oči prav v njegovem Brooklynu, kjer naj bi izginilo 126.000 ljudi. »V seznamih so številne napake, vključno s tem, da so izginile celotne stavbe in ulice,« je dejal župan New Yorka Bill de Blasio. Volilna komisija je odgovorila, da so se ti volilci iz Brooklyna odselili ali pa so jih s seznamov odstranili po pravilih, ker niso odgovarjali na pošto in se niso udeležili zadnjih dvojih volitev.

Clintonova je v New Yorku dobila 58 odstotkov glasov, Sanders 42 odstotkov. S tem je povečala prednost, ki skupaj z glasovi superdelegatov znaša 740 delegatov. Za zmago jih je treba zbrati 2383. Sanders ima le še teoretične možnosti za zmago, a vztraja v tekmi, tabor Clintonove pa upa, da se bo umirila vsaj v zadnjem času vse ostrejša retorika.

Še dva velika volilna dneva

Še večjo zmago je pri republikancih dosegel Trump. Dobil je 60,5 odstotka glasov, guverner Ohia John Kasich 25 odstotkov, Cruz 14,5 odstotka. Cruz je glavni Trumpov konkurent, a New York ni domači teren konservativnega senatorja, ki so mu Newyorčani izstavili račun za zaničljive besede o newyorških vrednotah, ki jih je izrekel v televizijskem soočenju. Kasich se je odrezal bolje, a še vedno ne posebno dobro glede na to, da je po stališčih od vseh treh najbližje politični sredini.

Trump se je zdaj še bolj približal večini delegatov. Do magičnega števila 1237 mu jih manjka 392, na preostalih volitvah, ki bodo potekale do sredine junija, jih je na voljo še 674. Cruz zdaj ne more več do večine, tudi če bi osvojil vse, kar je še na voljo. Volitve bodo še v petnajstih zveznih državah (in na nekaj ozemljih), ostala pa sta še dva res velika volilna dneva. Prvi bo prihodnji torek, ko bodo v obeh strankah volili v petih zveznih državah, drugi pa 7. junija, ko bodo republikanci volili v petih zveznih državah, demokrati pa v šestih.