»Gre za eno najobsežnejših kriminalističnih preiskav in za najhujša kazniva dejanja,« je danes vodja novogoriških kriminalistov Marino Pangos odgovoril na vprašanje, zakaj kriminalistična preiskava napake v novogoriškem urgentnem centru sredi marca še ni dala rezultatov.

Tedaj so po sumljivi smrti enega od pacientov ugotovili, da v sobi za oživljanje po eni od cevi namesto kisika priteka dušikov oksidul. Pojasnil je, da ne preiskujejo zgolj zadnje smrti 52-letnega Kanalca, temveč smrt več oseb. Na vprašanje, koliko smrti je povezanih z napako, Pangos ne odgovarja. Koliko pacientov so še oživljali na spornem mestu, še ugotavljajo z zaslišanjem prič. Po podatkih direktorice bolnišnice Nataše Fikfak so v sobi za oživljanje od odprtja urgentnega centra do odkritja napake oživljali devet pacientov, štirje so umrli.

Ni bila sabotaža

Po doslej zbranih podatkih policije naj ne bi šlo za sabotažo oziroma naknadno namerno zamenjavo cevi. A kriminalisti so preiskavo močno razširili. »Preiskujemo tudi dejanja, ki bi bila lahko storjena v času priprav in dogovarjanj za gradnjo urgentnega centra, med sklepanjem pogodb, izvedbo del (predvsem na strojni napeljavi), izvajanjem nadzora nad deli, izdajo ustreznih dovoljenj in prevzemom objekta,« pojasnjuje prvi novogoriški kriminalist, a dodaja, da doslej utemeljenih sumov drugih kaznivih dejanj niso zaznali.

Več tisoč dokumentov

Na primeru dela več kot deset kriminalistov, ki se prebijajo skozi več tisoč zaseženih dokumentov tako z gradbenega kot zdravstvenega področja. Zasegli so jih v več gospodarskih družbah, šempetrski bolnišnici, ministrstvu za zdravje in pri drugih pravnih subjektih na območju vse države. »Srečujemo se s številnimi prepletenimi pogodbenimi razmerji med pravnimi subjekti, ki so sodelovali v vseh fazah gradnje,« pojasnjuje Pangos. Kdaj bi bila preiskava lahko končana, ne zna odgovoriti. »Vsako novo dejstvo lahko postopek dodatno zavleče. Glede na tako hudo kaznivo dejanje, ki je imelo za posledico smrt več oseb, se zahteva temeljitost in skrbno preiskovanje vseh okoliščin,« sklene kriminalist.

Uradnih rezultatov o obdukciji pokojnega na policiji še nimajo. V šempetrski bolnišnici naj bi ravno v tem tednu končali tudi interni strokovni nadzor in z rezultati seznanili zdravstveno ministrico. Bolnišnica pokojnikovim svojcem ni ponudila odškodnine. »Prepričani smo, da ni šlo za strokovno napako pri obravnavi pacienta, niti ne za kakšno drugo napako bolnišnice, posledično tako ni temelja za njeno odškodninsko odgovornost,« nam je že pred dnevi odgovorila direktorica bolnišnice Nataša Fikfak.