»Za vse zaposlene, s katerimi se razhajamo iz poslovnih razlogov, velja podjetniška kolektivna pogodba, ki je boljša kot zakon in za katero velja, da zaposleni prejmejo polovico bruto plače za vsako delovno leto v podjetju. Delavcem iz tako imenovane zavarovane kategorije, to so starejši, invalidi, predstavniki sveta delavcev in sindikata pa pripada še dodatna odškodnina,« odgovarjajo v laški pivovarni na vprašanje, kolikšno popotnico bodo prejeli tisti zaposleni, od katerih se v teh dneh poslavljajo. Konkretnih številk ne razkrivajo, nizozemska družba Heineken, ki bo po iztisnitvi malih delničarjev postala stoodstotna lastnica obeh pivovarn, pa naj bi za odpravnine in odškodnine zagotovila dobrih šest milijonov evrov. Po nekaterih neuradnih izračunih naj bi nekateri, ki jim do upokojitve manjka manj kot pet let, prejeli okoli 90.000 evrov odškodnine in odpravnine. Kar 60 odstotkov jim bo sicer pobrala država, zato jim bo po odbitku davka ostala kvečjemu tretjina omenjenega zneska. Zato naj bi nekateri še omahovali, ali naj se z odpovedjo strinjajo. Prav tako še ni znano število tistih, ki bodo na delo razporejeni v Union. Že danes se ogromno zaposlenih vozi med Laškim in Ljubljano, natančnih številk pa v Laškem ne razkrivajo.

Vodovod bo upravljala občina

S prvim julijem se bo zgodila pravna združitev v eno pivovarno, ki se bo imenovala Pivovarna Laško Union. Na vprašanje, ali drži, da bodo v Laškem ukinili polnilno linijo za sode, ki je sicer Laščanom doslej prinašala največ dobička, in polnilnico vode Ode, v Laškem razkrivajo: »Res bomo polnilno linijo za sode iz Laškega selili v Union, obenem pa bomo iz Uniona v Laško selili polnilne linije za nepovratne steklenice. Sicer pa se bo pivo še naprej varilo tako v Laškem kot Ljubljani, ohranjamo obe lokaciji.« Zatrdili so tudi, da ne bodo ukinili nobene blagovne znamke.

A v Laškem kljub temu ne bo nič več, kot je bilo. Zaposlene v kuhinji so namreč že premestili k drugemu delodajalcu, in sicer v ljubljansko podjetje Slorest, podobno čistilke, ki po novem delajo v podjetju Aktiva čiščenje. Enako je z varnostniki, še največja sprememba pa je, da je pivovarna občini Laško vrnila koncesijo za upravljanje vodovoda. Izvajanje gospodarske javne službe oskrbe s pitno vodo tako prevzema režijski obrat občine.

Prodajajo dvorano, hotel, grad

Spor glede čistilne naprave še ni rešen, saj stroški čiščenja odpadnih vod niso bili jasno razmejeni. V pivovarni se namreč z razmejitvijo stroškov čiščenja odpadnih vod ne strinjajo, občina pa drago plačuje tudi investicijo v čistilno napravo. Ker občina nekaj let ni plačevala storitev, se je spor med občino in Storitvenim podjetjem Laško, ki je hčerinsko podjetje nemškega WTE, ki je zgradilo čistilno napravo, selil na sodišče. Lani so dosegli poravnavo in občina je maja lani že morala nakazati prvi milijon od skupaj 3,7 milijona. Občina Laško se je tudi že odpovedala športni dvorani Tri lilije, ki je v lasti pivovarne, saj bi bilo njeno vzdrževanje in nujna energetska sanacija prevelik finančni zalogaj. Prav tako pivovarna še išče kupce za hotel Hum in grad Tabor. »Vsekakor bomo poiskali najboljše lastnike, ki bodo dejavnost razvijali in ohranjali tudi v prihodnje,« pravijo v laški pivovarni. Za zdaj ostajajo soorganizatorji največjega glasbenega festivala Pivo in cvetje.