Ameriška strankarska tekma za nominacijo na predsedniških volitvah se je nadaljevala v treh državah, a je potekala v senci Obamovega zgodovinskega obiska na Kubi in terorističnega napada v belgijski prestolnici. Tudi v ZDA je bilo manj evforije, saj je šlo za države, ki kandidatom prinašajo manjše število elektorskih glasov. Pa tudi izid je bil dokaj predvidljiv.

Arizona glavnima favoritoma

Glavna favorita za nominacijo svojih strank za kandidata za ameriškega predsednika, demokratka Hillary Clinton in republikanec Donald Trump, sta na torkovih strankarskih volitvah zmagala v Arizoni. V Utahu in Idahu pa sta zmagala demokrat Bernard Sanders in republikanec Ted Cruz.

Trump je v Arizoni pobral vseh 58 glasov delegatov, ki so bili na voljo pri republikancih, tako da ima zdaj 740 glasov. »Veliko večja zmaga, kot sem jo pričakoval. Hvala, Arizona!« je po objavi zmage prek Twitterja sporočil newyorški milijarder. Za potrditev kandidature na strankarski konvenciji v Clevelandu sicer potrebuje 1237 glasov delegatov in je prezgodaj, da bi napovedal dokončno zmago, sploh ker se v republikanski stranki krepi prepričanje, da bi bilo treba Trumpa ustaviti. Toda prepričljiva zmaga v Arizoni dokazuje, da opozoril vodstva stranke, da je Trump nesprejemljiv kot kandidat za predsedniške volitve, le redki republikanski volivci jemljejo resno.

Njegov glavni izzivalec, teksaški senator Cruz, jih ima zdaj okoli 465, potem ko je v torek zmagal v manjših zveznih državah Utah in Idaho.

Cruza je včeraj podprl nekdanji guverner Floride Jeb Bush, ki je že pred časom odstopil od predsedniške kandidature. »Podpiram Cruza za predsednika. Ted je resen konservativec, ki je na strankarskih volitvah dokazal, da lahko združi ljudi,« je sporočil Bush.

Clintonovi manjka še dobrih šeststo glasov

Pri demokratih je v Arizoni, kjer velik del prebivalstva predstavljajo Latinskoameričani, slavila Clintonova, medtem ko jo je v Utahu in Idahu porazil Sanders. Ta je v Utahu po poročanju tujih tiskovnih agencij dobil kar 78 odstotkov glasov. Ne gre pa pozabiti, da gre za izrazito »belski« državi, medtem ko je v Arizoni zelo močna latinskoameriška populacija, politika vodstva Arizone pa izrazito nenaklonjena priseljencem.

Sanders je z zmagama nekoliko zmanjšal prednost Clintonove, ki ima po današnjih glasovanjih okoli 1700 glasov delegatov. Sanders jih ima okoli 930, za potrditev na strankarski konvenciji pa jih demokratski kandidat potrebuje 2383.

Udeležba je bila zelo visoka v vseh treh zveznih državah, tako da so volivci čakali v dolgih vrstah, ponekod pa so morali naknadno tiskati volilne listke, saj niso pričakovali tako visoke udeležbe. Republikanci so imeli strankarske volitve tudi na Ameriški Samoi.