Se skupaj najdejo lažnivec, prevarant in pritlikavček... Vodstvo republikancev bi si želelo, da se tako glasi začetek dobre šale. A na njegovo žalost je vse to resničnost, ki se odvija v vrstah lastne stranke. S takšnimi žaljivkami so drug drugega na četrtkovem dve uri trajajočem televizijskem soočenju obmetavali trije vodilni kandidati za predsedniško nominacijo stranke. Sploh v prve pol ure jim je uspelo uprizoriti eno najbolj nenavadnih in z obmetavanjem z blatom polnih predstav, odkar je ameriška televizija leta 1960 začela prenašati predvolilna soočenja.

O velikosti nekega organa

Vrhunec takšnega sloga je debata dosegla že v sedmi minuti z besedami, ki se jih bodo politični opazovalci spominjali, dokler ne eksplodira sonce, kot je ugotovil eden od ameriških komentatorjev. Takrat je vodilni med republikanci, poslovnež Donald Trump, odvrnil na očitke, ki jih je nanj med predvolilnimi nastopi naslovil floridski senator Marco Rubio, češ da ima majhne roke. Trump je zato dvignil roke v zrak, rekel, da je z njimi vse v redu, ter dodal: »Zagotavljam, da je tudi drugje vse v redu.« To je bil odgovor na domnevno namigovanje Rubia, da majhne roke pomenijo, da je majhen še kak organ. To je bilo menda prvič, da so ameriški predsedniški kandidati pred kamerami razpravljali o velikosti tistega organa, bržkone pa bi si tudi volilci želeli, da tudi zadnjič.

Rubio je na odru nadaljeval z bolj osebnimi napadi na Trumpa, kar počne zadnje tedne, ker nič drugega ne deluje. Označil ga je za prevaranta, ki da ljudi lovi na limance z lažnimi predvolilnimi obljubami, medtem ko je Trump Rubia vztrajno naslavljal »mali Marco«, teksaškega senatorja Teda Cruza pa občasno kot »lažnivega Teda«. Guverner John Kasich se ni spuščal na to raven, ampak je poudarjal svoje dosežke v Ohiu, kar je pomenilo, da je ostal precej neopažen. Upokojeni zdravnik Ben Carson se soočenja ni udeležil, ker je ocenil, da ne vidi več prihodnosti za svojo kandidaturo.

Trump o svojih delavcih v Mehiki

Ko je debata le postala nekoliko bolj vsebinska, pa je Trump priznal, da spreminja svoja stališča oziroma da je prilagodljiv, ker da je to del procesa, saj se je za vsak dosežek treba pogajati. Svoja ostra stališča o priseljencih je nekoliko omilil, češ da morajo ZDA zadržati visoko usposobljene tujce, kar je mogoče razumeti že kot premik k sredini. Največ težav je imel z odgovorom na vprašanje, zakaj oblačila pod njegovo znamko proizvajajo v Mehiki in Kitajski, če se tako zelo bori za ameriška delovna mesta (dejal je, da obe državi delata ameriški trg dela nekonkurenčen s politiko deflacije). Rubio ni prikazal nič novega in je ponavljal obtožbe na račun Trumpa iz prejšnje debate, Cruz pa se je poskušal prikazati kot edina preostala alternativa newyorškemu bogatašu, ki mu je obenem očital, da je leta 2008 napisal deset čekov za takratno demokratsko predsedniško kandidatko Hillary Clinton. Trump je rekel, da je šlo za poslovno potezo.

Soočenje je vodila televizija Fox, med tremi spraševalci je bila tudi Megyn Kelly, zaradi katere se Trump januarja ni udeležil soočenja pred volitvami v Iowi, češ da je do njega nepravična. Ozmerjal jo je, da je takšna, ker iz nje »teče kri«. Tokrat je bil zelo vljuden, potem ko se mu bojkot soočenja v Iowi ni obrestoval.

Majhen odgovor na dilemo, ali lahko to soočenje prinese kakšno spremembo, bodo dale že današnje volitve v Kansasu, Kentuckyju, Louisiani in Mainu. V treh državah v anketah vodi Trump, za Maine ni podatkov.