Tipično slovensko gospodinjstvo je za komunalne storitve leta 2014 plačalo slabih 620 evrov, kar je skoraj še enkrat toliko kot dve leti prej (390 evrov). Najbolj – za več kot trikrat – se je po naših izračunih podražilo odvajanje komunalne odpadne vode. Strošek praznjenja individualnih greznic in malih čistilnih naprav se je podvojil, zbiranje komunalnih odpadkov pa se je podražilo za polovico. Prav nobena storitev se ni pocenila.

Preplačani znesek občini namesto nazaj občanu

Tolikšne podražitve komunalna podjetja in občine utemeljujejo z vrsto razlogov in med njimi omenjajo višje stroške izvajanja storitev, nov način oziroma metodologijo obračunavanja storitev, izgradnjo novih vodovodov, kanalizacije in druge infrastrukture, ki jo morajo odplačevati tudi občani... Toda v marsikateri občini so položnice visoke, ker prebivalci za komunalne storitve plačujejo preveč, saj so očitno komunale – tudi v navezi z občinami – v nevednih občanih odkrile priložnost za prikrito polnjenje svojih bančnih računov.

Do prenizkih ali previsokih zneskov na položnicah za komunalne storitve prihaja, ker komunale predlagajo in občine potrjujejo cene komunalnih storitev na osnovi ocenjenih količin in stroškov ravnanja z njimi v prihajajočem letu. Tega ni mogoče predvideti do centa natančno, toda nekatera komunalna podjetja preplačanih zneskov občanom ne želijo vračati, saj menijo, da so do dobičkov upravičena sama oziroma občinski proračuni. Da so previsoki dobički nezakoniti, je v prejšnji teden objavljenem mnenju že drugič ocenil podpredsednik računskega sodišča Samo Jereb. Ker lahko v imenu računskega sodišča mnenje izda le na osnovi konkretne revizije, je to storil v obliki osebnega strokovnega mnenja.

Zavili so se v molk

Na odziv Zbornice komunalnega gospodarstva pri Gospodarski zbornici Slovenije čakamo že več kot teden dni, tako kot na njihova pojasnila, katera komunalna podjetja v katerih občinah ne želijo in ne izvajajo tudi po mnenju okoljskega ministrstva obveznih poračunov cen. Na okoljskem ministrstvu konkretnih imen kršiteljev po lastnih trditvah ne poznajo.