Domen Prevc, smučarski skoki

Lahko bi rekli, da je Domen Prevc že slovenski pa tudi mednarodni športni zvezdnik, čeprav zaradi mladosti (rojen je 4. junija 1999 v Kranju) na večjih skakalnicah oziroma letalnicah še ni nastopal. Najmlajši od bratov Prevc (starejša sta Peter in Cene) je v celinskem pokalu prvič nastopil že poleti 2014. V svetovnem pokalu je prvič zajadral 21. novembra lani na ekipni tekmi, 22. novembra pa je prav tako v nemškem Klingenthalu osvojil osmo mesto in prve točke. Prvič je bil na stopničkah, ko je bil mesec kasneje v švicarskem Engelbergu drugi. Letos bo manjkal na desetih od 29 tekem svetovnega pokala, zato je njegova uvrstitev – 13. mesto s 486 točkami – zelo relativna. Strokovnjaki menijo, da bi lahko osvojil še kakšnih 300 točk, kar bi ga uvrstilo med pet do deset najboljših na svetu. Domen Prevc je nastopil tudi na mladinskem svetovnem prvenstvu. Bil je drugi, za tri leta starejšim Nemcem Davidom Sieglom. Na skupinski tekmi pa je za Slovenijo osvojil zlato. Kakorkoli, če bo njegova motorika zdržala tudi v naslednjih sezonah, imamo v Sloveniji še enega potencialnega prvaka.

Luka Dončič, košarka

Luka Dončič je najbolj obetaven evropski košarkar. Sedemnajstletni Ljubljančan (rojen 28. februarja 1999) je po izrednih predstavah v mlajših kategorijah Uniona Olimpije leta 2012 podpisal petletno pogodbo za madridski Real. In tudi tam je briljiral. Pri šestnajstih je bil najmlajši igralec v zgodovini, ki je nastopil za Real, in najmlajši igralec v španski ligi. Dončič je seveda tudi v ekipi Reala, ki nastopa v evroligi. Ima pa njegova kariera lepotno napako: ni še jasno, za katero reprezentanco bi v prihodnosti igral. Za Slovenijo? Za Španijo? Za Srbijo? Za Črno goro?

Anže Lanišek, smučarski skoki

Devetnajstletni reprezentant Slovenije (20. april 1996) je letos dokončno potrdil veliki talent tudi v svetovnem pokalu. Pred planiškimi tekmami je bil v skupnem seštevku svetovnega pokala uvrščen na 21. mesto in ima tri uvrstitve med deseterico na posameznih tekmah. Skakalec, ki nastopa za klub iz Mengša, je prvič nastopil v celinskem pokalu že leta 2012, njegov osebni rekord pa je z avstrijskega Kulma, kjer je letos skočil 215 metrov. Ima še nekaj solidnih uvrstitev z mladinskih prvenstev in drugo mesto z reprezentanco na tekmi v Klingenthalu.

Blaž Janc, rokomet

Najboljši strelec Celja Pivovarne Laško v ligi prvakov Blaž Janc se je rodil 20. novembra 1996. Devetnajstletnik je v Celje prišel leta 2012 iz Sevnice, igra na desnem krilu, hkrati pa mu tudi pozicija desnega zunanjega igralca ni tuja – čeprav ima samo 184 centimetrov. Lani je Blaž Janc podaljšal pogodbo s celjskim klubom še za tri leta, a zdi se malo verjetno, da ga bodo rumeno-modri lahko zadržali, saj gre za najbolj zaželenega mladega igralca v Evropi. Hkrati je bil član naše kadetske, mladinske in članske reprezentance.

Bor Pavlovčič, smučarski skoki

Za sedemnajstletnega člana (27. junij 1998) skakalnega kluba Rateče Planica je bila letošnja sezona več kot prelomna. Govorimo o zlatih medaljah, ki jih je osvojil na olimpijskih igrah mladih, kot posameznik in z ekipo, pa tudi o zlati medalji na ekipni tekmi na svetovnem mladinskem prvenstvu. V tej sezoni je prvič nastopil tudi v svetovnem pokalu – na tekmah v Saporu je bil enkrat na šestnajstem in enkrat na šestindvajsetem mestu. Zabeležil je devet nastopov v celinskem pokalu, najboljši je bil v Saporu, ko je bil tretji, in Garmischu, ko je bil četrti.

Jan Mlakar, nogomet

Sedemnajstletni Mlakar (23. oktober 1998) je trenutno član mladega moštva legendarne Fiorentine iz Firenc. Njegova vrednost, če gre verjeti transfermarktu, naj bi bila okoli 500.000 evrov, kar za napadalca, ki je prišel na Apeninski polotok iz Domžal (bojda za milijon evrov), seveda ni malo, je pa jasno, da gre za zelo obetavnega športnika, če vemo, da igra za mlado moštvo Fiorentine, kjer so igralci v povprečju starejši od njega. Na dvanajstih prvenstvenih tekmah je dosegel kar enajst golov. Mimogrede, za Fiorentino igra tudi Ljubljančan Vitja Valenčič.

Žan Mark Šiško, košarka

Eden največjih slovenskih košarkarskih talentov, 189 centimetrov visoki Ljubljančan, je rojen 29. junija 1997. Šiško, sin košarkarja Lojzeta Šiška, je organizator igre, ki je dolgo časa nastopal za ljubljansko Union Olimpijo, pred letošnjo sezono pa je presedlal v zagrebško Cibono, kjer je v ligi ABA odigral dvanajst tekem. Menda je šlo pri prestopu v Cibono za spore s trenerjem Uniona Olimpije Gašperjem Potočnikom. Kakorkoli, Šiško naj bi največ pripomogel k temu, da se je mlada slovenska reprezentanca spet uvrstila v A divizijo evropske košarke.

Jurij Macura, košarka

Sin reprezentančnega in obče zelo cenjenega zdravnika Marka Macure Jurij Macura je začel kariero pri ljubljanskem Slovanu in odšel k sosedom v večjo Union Olimpijo. A le za pol leta. Košarkarska pot je mladega reprezentanta vodila v Baskijo. Zanimivo je sicer, da Union Olimpija zaradi slabih rezultatov in finančnih težav vse težje zadrži mlade igralce. Šestnajstletni in 203 centimetre visoki Macura zdaj nastopa za mlade sile španskega evroligaša Laboral Kutxa iz Vitorie-Gasteiz, kjer med člani igra tudi Jaka Blažič.

Oskar Cvjetičanin, nogomet

Za mnoge je bila Alenka Bratušek izjemna predsednica vlade, še več pa se jih strinja, da je njen sin najbolj nadarjen slovenski nogometni branilec. Potem ko je pri štirinajstih letih s svojo generacijo nogometnega kluba Triglav iz Kranja osvojil slovensko prvenstvo – v finalu so premagali Maribor – je podpisal pogodbo z Domžalami. A ne za dolgo. Slovenskega reprezentanta so si leta 2014 zaželeli pri angleškem nogometnem moštvu Southampton, kjer nogometaša, rojenega 26. aprila 1998, promovirajo kot enega najboljših v mlajših generacijah.

Luka Kraljević, košarka

Tudi Luka Kraljević nadaljuje kariero pod budnim očesom roditelja, bivšega reprezentančnega centra Maria Kraljevića. In tudi on ni več v Sloveniji. Ko naj bi mu po nekaj letih igranja za Union Olimpijo in Helios iz Domžal slovenski klubi v pogodbi ponujali preslabe pogoje, se je odločil in v začetku sezone podpisal za moštvo Jolly Basket iz Šibenika. Je pa veliko vprašanje, ali bo 207 centimetrov visok osemnajstletni (4. december 1997) center sploh še igral za slovensko reprezentanco.