Kmetijski minister Dejan Židan in minister za pravosodje Goran Klemenčič sta za prepozno oddano tožbo in s tem dokončno izgubljeno sodno pravdo, povezano s Tovarno sladkorja Ormož, pred dnevi izvedela iz Dnevnika, čeprav je splošno sodišče EU sodbo o tem sprejelo že 23. novembra lani. Kdo je zamočil pri oddaji tožbe zoper 8,7 milijona evrov izrečene kazni in (ne)obveščanju pristojnih, bo pokazal izredni nadzor nad delom državnega pravobranilstva in agencije za kmetijske trge, ki sta ga naročila Klemenčič in Židan. Iz prvih odzivov odgovornih na obeh ministrstvih je mogoče sklepati, da bodo sankcije doletele predvsem državno pravobranilstvo.

Pravobranilcem bodo skalili mir

Državna sekretarka na pravosodnem ministrstvu Tina Brecelj je povedala, da blamaža s sladkorno tožbo kaže na to, kar so na ministrstvu zaznali že pred časom. »Državno pravobranilstvo je treba po osemnajstih letih miru, ki ga je bilo deležno, statusno, organizacijsko in vsebinsko temeljito prenoviti.« Kaj pa agencijo za kmetijske trge, ki je bedela nad razgradnjo tovarne sladkorja, razdelila evropski denar za ta namen in z državnim pravobranilstvom sodelovala pri pisanju tožbe zoper izrečeno kazen? Bo minister Židan razrešil njenega direktorja Benedikta Jeranka, ker mu je prikril, da je tožba padla? »To, da me je direktor o tem prepozno obvestil, zame ni razlog za njegovo razrešitev. Je dogodek, ki se ne bi smel dogoditi, a se mi je Jeranko opravičil in opravičilo sem sprejel,« nam je dejal Dejan Židan.

Zamolčani podatek o izgubljeni tožbi se kmetijskemu ministru ne zdi bistven. »Bistveno je to, da je slovensko pravobranilstvo, ki je neke vrste državni odvetnik, tožbo oddalo dva dni prepozno. Oddana je bila 6. marca 2015, evropska komisija je ocenila, da bi morala biti oddana 5. marca, evropsko sodišče pa je celo menilo, da je rok potekel 4. marca.« Židan in Klemenčič sta zato odredila nadzor nad delom pravobranilstva in agencije. »Ukrepala bova v vsakem primeru, saj so želeli tožbo izročiti zadnji dan, čeprav je bilo, kolikor sem seznanjen, gradivo zanjo pripravljeno že prej. Tudi če bi verjel v datum 6. marec 2015, ne razumem, kako lahko tisti, ki bi tožbo moral vložiti, prevzame tolikšno tveganje, da čaka do zadnjega trenutka,« se čudi kmetijski minister.

Se bomo Evropi »maščevali« z novo sladkorno tovarno?

Sicer pa je Slovenija pri sladkorni zgodbi doživela popoln polom. Zaradi evropske sladkorne reforme smo ostali brez sladkorne pese, sladkorja in tovarne, zdaj moramo plačati še 8,7 milijona evrov kazni. Se bomo Evropi »maščevali« z gradnjo nove tovarne? Kmetijsko ministrstvo je namreč naročilo študijo upravičenosti oživitve pridelave sladkorne pese in proizvodnje sladkorja v Sloveniji ter zanjo plačalo 50.000 evrov. Minister Židan pravi, da so to storili zato, ker so številni poljedelci izrazili interes za ponovno pridelavo sladkorne pese, in ga prosili, naj jih pri tem javno podpre. »Povedal sem, da tega ne morem narediti, kajti študije, ki so mi bile na voljo, so napovedovale zelo različno stanje po padcu kvot za sladkor. Večina jih je kazala znižanje odkupnih cen pese, prav tako sladkorja. Ker pa v Sloveniji manjka alternativnih kultur, je ministrstvo naročilo študijo, ki bo podlaga za odločanje, ali oživiti pridelavo pese ali ne,« nam je pojasnil minister.

»Osebno bi kmetom svetoval previdnost, saj študija opozarja na več tveganj. Pove tudi, kateri so nujni pogoji za gospodarno poslovanje morebitne nove tovarne sladkorja. Eden od njih so zadostne količine sladkorne pese, ki bi jo bilo treba pridelovati vsaj na 12.500 hektarjih površin. To je pomembno več kot pred zaprtjem stare tovarne. Študija opozarja tudi na pomen vezave cene sladkorne pese na prodajni produkt. Utegne se namreč zgoditi, da bo cena sladkorne pese v prihodnje dokaj nizka, ne glede na to, kaj se bo dogajalo s ceno sladkorja. Kmetom zato predlagam, naj bodo izrazito pozorni, ali lahko zagotovijo zadostno količino sladkorne pese, v vsakem primeru pa morajo imeti tudi vpliv na poslovanje tovarne, da bodo cene določali na pogodbeni način in ne bodo prepuščene prostemu trgu,« svari Židan.