Konec septembra lansko leto je Vidmarjeva vila v Rožni dolini, v kateri je bila 27. aprila 1941 ustanovljena Osvobodilna fronta, dobila novega lastnika. Znamenito vilo, v kateri je bival esejist in literarni kritik Josip Vidmar, je namreč po poročanju časnika Delo kupila Zvezna republika Nemčija za svoje veleposlaništvo v Sloveniji, zanjo pa je odštela kar slabih 2,8 milijona evrov. Nemška veleposlanica Anna Elisabeth Prinz v tej stavbi biva že od leta 2013, saj je Nemčija stavbo najprej najemala od dosedanjega lastnika liechtensteinske družbe Besago Anstalt.

Ne glede na to, da je Vidmarjevo vilo kupila druga država, bo Nemčija morala spoštovati vse predpise, ki to stavbo varujejo pri nas. Vila je namreč od leta 1985 kulturni spomenik lokalnega pomena, ki jo ščiti odlok o razglasitvi spomenikov delavskega gibanja, narodnoosvobodilne vojne in socialistične graditve za zgodovinske spomenike.

Geodetska uprava vilo podcenila

Kdo točno je pospravil večmilijonsko kupnino, ni jasno, saj lastnik Besaga ni znan. Zemljiška knjiga razkriva, da je liechtensteinska družba Vidmarjevo vilo kupila novembra 2007 od Gorazda Jančarja, ki je pred tem propadajočo vilo prenovil. Pri prenovi je finančno sodelovala tudi ljubljanska občina s svojim programom za obnovo stavbnih fasad in streh Ljubljana – moje mesto. Ker je Vidmarjeva vila kulturni spomenik lokalnega pomena, je občina prispevala polovico denarja, potrebnega za prenovo fasade in strehe, kar je naneslo nekaj več kot 138.000 evrov. Višina kupnine za Vidmarjevo vilo pa je v primerjavi z očitno zelo površno oceno vrednosti nepremičnin geodetske uprave astronomska. Geodetska uprava je namreč stavbo z okoliškimi parcelami ocenila na pičlih 208.000 evrov.

Prav zato, ker je stavba spomeniško zaščitena, je občina imela predkupno pravico pri prodaji, a te ni izkoristila. Kot so na občini pojasnili Delu, je bila zahtevana kupnina previsoka, za mestno upravo pa je bil problematičen tudi pogoj, da bi občina morala večino kupnine (kar 2,5 milijona evrov) plačati najpozneje do 30. oktobra lani. Občina tolikšnega denarja za odkup stavbe ni imela predvidenega v proračunu. Zanimalo nas je, ali so se z družbo Besago Anstalt poskušali pogajati o prodajni ceni, vendar odgovora občine še nismo prejeli. Ker pa so prav v tistem času na mestni upravi pripravljali rebalans proračuna za leto 2015, bi – če bi hoteli – potreben denar lahko našli. Na občini smo preverili, zakaj denarja niso zagotovili z rebalansom oziroma ali so dejansko sploh imeli namero odkupiti to zgodovinsko vilo. Tudi na te odgovore še čakamo. Občina z odklonitvijo nakupa vile svoje predkupne pravice ni izgubila za vedno. Dokler bo vila zaščitena kot kulturni spomenik, bo občina ob vsakokratni prodaji imela priložnost, da nepremičnino kupi.

Občine kulturni spomeniki niso zanimali

Ob tem velja omeniti, da se občina v preteklosti ni odločala za uveljavitev predkupne pravice tudi pri prodaji drugih kulturnih spomenikov. Svoji predkupni pravici se je občina odpovedala pri prodaji Kolizeja, hotela Bellevue, najvišjih nadstropij ljubljanskega Nebotičnika, kompleksa Tobačne tovarne in palače na Trubarjevi 2, ki jo je ministrstvo za zdravje sprva nameravalo zamenjati z družbo Mabra, a je pogodbo nato prekinilo zaradi nepravočasno dokončanih novih prostorov v Dunajskih kristalih. Občino je na Trubarjevi 2 zanimal zgolj nakup prostorov Lekarne Ljubljana.

Posebnost, zaradi katere si je Vidmarjeva vila prislužila naziv spomenika lokalnega pomena, je prav dejstvo, da je bila v njej ustanovljena Osvobodilna fronta. V ograjo pred sprednjo fasado vile je od leta 1951 vdelan tudi spomenik ustanovitvi tega odporniškega gibanja, ki ga je ustvaril arhitekt Jože Plečnik. Ta je prav tako spomeniško zaščiten, po poročanju Dela pa je v solastništvu Slovenije in Nemčije, ker stoji ravno na meji parcel.