V 30-sekundnem televizijskem oglasu se najprej pokažeta podobi ameriškega predsednika Baracka Obame in najverjetnejše kandidatke demokratov za boj za predsedniški stolček Hillary Clinton. Sledijo podobe napadalcev iz San Bernardina, domnevnih pripadnikov skrajne skupine Islamska država (IS), podobe ameriške bojne ladje in še kratek izsek posnetka migrantov, ki skušajo prečkati mejo. Donald Trump je namreč že pred meseci obljubil, da se bo zavzel za omejitev prihodov migrantov z juga, še več – napovedal je celo gradnjo visokega zidu, ki bi Mehičanom preprečil nezakonit vstop v ZDA. Oglas se konča z znanim Trumpovim pozivom, naj »Ameriko znova naredijo veličastno«.

Ameriški milijarder je pred objavo oglasa dejal, da ne ve, ali takšno promocijo sploh potrebuje, a da raje ne bo tvegal in ga bo pred začetkom izbire republikanskih kandidatov objavljal po posameznih zveznih državah. »Tveganje« se je že izplačalo, saj je z njim znova vzbudil zanimanje tako pri volilcih kot medijih. »Pri snemanju oglasa ne želim zgolj sedeti in nagovarjati ljudi, saj se pri tem ne prikaže toliko energije kot pri predstavitvi samega dogajanja,« je komentiral malce neobičajen pristop k snemanju oglasa za kampanjo. Bolj tradicionalni oglasi namreč slonijo na nagovoru kandidata državljanov.

Je pa oglas, poleg same vsebine, poskrbel za nekaj kontroverznosti – sodeč po navedbah spletne strani Polifact posnetki z »mehiške« meje namreč prihajajo iz Maroka. Iz Trumpovega štaba so odgovorili, da je uporaba teh posnetkov namerna, saj bi bila ameriška južna meja videti ravno takšna, če ne bi bila zavarovana.

Trump tudi v oglasu za novačenje skrajnežev

Prejšnji teden pa so se Trumpove izjave pojavile v oglasu za novačenje somišljenikov radikalne islamistične skupine Al Šabab. V 51 minut dolgem posnetku so skrajneži uporabili njegove številne izjave, ki se nanašajo na prepoved vstopa muslimanom v ZDA. Trump je nekaj dni kasneje gostoval v oddaji Face the Nation, ki jo vodi John Dickerson. Ta je po predvajanju delčka tega videa dejal, da muslimane Al Šabab nagovarja, naj se pridružijo džihadu ali pa zapustijo ZDA, kakor jim predlaga Trump. »Imamo težavo, na katero opozarjam. Mnogi so me pohvalili za pogum, da odpiram tematiko, o kateri nihče ne želi govoriti. A se ljudje počasi začenjajo ukvarjati tudi s tem,« se je odzval Trump. Na vprašanje, ali ga ne moti, da teroristična organizacija njegove izjave uporablja za novačenje borcev, je Trump odgovoril: »Uporabljajo tudi druge ljudi. Kaj pa naj storim? Reči moram tisto, kar mislim, da je prav. In to je, da imamo težavo, ki jo moramo najprej priznati, nato pa jo še rešiti,« je bil jasen ameriški milijarder.

Trumpova neposrednost je bila doslej njegova največja vrlina v predvolilni kampanji, saj volilci cenijo iskrenost kandidatov. Čeprav so analitiki že od začetka njegovega vstopa v ameriško politično areno napovedovali, da ga bodo njegove (nepremišljene) izjave pokopale, so se motili, saj ga velik del republikancev še vedno podpira. Vprašanje pa je, je opozoril voditelj Dickerson, kakšne posledice bi njegove ostre izjave pustile, ko bi jih izgovoril kot predsednik ZDA in poveljnik vojske.