V nastopu deveterice republikancev, ki se potegujejo za strankino nominacijo na predsedniških volitvah čez slabo leto dni, so komentatorji prepoznali dramaturško pero Antona Pavloviča Čehova – zbir likov na istem odru, a vsak zapleten v svoje lastno, le občasno povezano dogajanje. Kaj jih povezuje, je nakazala že preostala četverica kandidatov z najnižjo podporo, ki je občinstvo v lasvegaškem igralniško-hotelskem kompleksu Venetian ogrevala s kritikami na račun Baracka Obame in Hilary Clinton ter njune poudarjeno zgrešene zunanje in varnostne politike. S svojim nastopom pred glavnim dogodkom večera pa je brcnila v temo z domnevno za finale letošnjih republikanskih televizijskih soočanj najbolj vročo temo – Trumpovim predlogom, da se vsem muslimanom prepove vstop v ZDA.

Nad Trumpa samo Bush

Napovedovani notranji republikanski obračun z newyorškim milijarderjem zaradi izključevalnega odnosa do muslimanov se namreč ni zgodil. Lotil se ga je pravzaprav samo Jeb Bush, Trump pa je »muslimansko vprašanje« defenzivno pometel pod preprogo z izjavo, da pri njegovem predlogu »ni govora o religiji, temveč o varnosti«. Nasploh je bilo prvo vprašanje pred debato, kako bodo preostali tekmeci skušali izničiti zdaj že krepko Trumpovo prednost v javnomnenjski podpori, ki pa je očitno vznemirjalo samo Busha. Komentatorji so to pripisali njegovemu poskusu, da se vendarle prebije z dna lestvice morebitnih nominirancev, ki si ga je prislužil tudi z medlimi nastopi v prejšnjih soočenjih. Tokrat mu je zagotovo uspelo vzbuditi večjo pozornost prav s sprovociranim milijarderjem, ki se je na koncu zatekel k svoji poniževalni taktiki in Bushu navrgel, da ga tako nihče več ne posluša, ter porogljivo dodal: »Ja, ti si močan, ravno ti. Zato imam jaz več kot 40 odstotkov podpore, ti pa tri.«

Koliko večja bo podpora Bushu po neposrednem spopadu s Trumpom, bomo še videli, debatni večer pa se je spremenil v vroč obračun med tremi tekmeci iz senatorskih vrst: Marcom Rubiem, Random Paulom in Tedom Cruzom. Na udaru se je znašel predvsem slednji, ki je sicer močno zaostajal za Trumpom, je pa prehitel Bena Carsona. Upokojeni temnopolti nevrokirurg je bil hit letošnje jeseni, ko se je prebil na sam vrh republikanskih kandidatov, a se zdaj nezadržno pomika po lestvici navzdol, s pomanjkljivim poznavanjem vprašanj nacionalne varnosti in zunanje politike pa je bil v torkovem večeru sploh v ozadju. Ob misli, da bo Donald Trump na koncu vendarle samo popestritev republikanske tekme za predsedniško nominacijo, je postalo za trenutno drugouvrščenega na podpornih lestvicah Cruza izredno pomembno, da se otrese tretjeuvrščenega Rubia. Njun dvoboj je na trenutke postajal troboj s teksaškim senatorjem z najmanjšo podporo med deveterico Paulom samo zato, ker je stekla beseda o tem, kaj je kdo podpiral in kako je glasoval v kongresu.

Množica v lasvegaškem Venetianu je dajala svoj ton soočenju. Velikokrat se je oglašala z negodovanjem, a tudi ploskanjem, Donalda Trumpa pa je z nasprotovanjem »milijarderskim politikom« prekinil protestnik skupine 99Rise, preden so ga varnostniki odstranili. Med preostalimi kandidati je guverner New Jerseyja Chris Christie skušal prepričati navzoče in rekordno število ameriških televizijskih gledalcev s svojima priljubljenima temama, vlogo državnega tožilca za območje New Jerseyja po terorističnih napadih leta 2001 in izkušnjami v izvršni oblasti, kar ga postavlja pred senatorje, ko gre za sprejemanje težkih predsedniških odločitev. Edina republikanska kandidatka Carly Fiorina, ki se je v tekmo podala z izkušnjami iz ameriškega visokotehnološkega gnezdišča Silicijeve doline, je nacionalno varnost in boj proti terorizmu povezala s pomočjo iz zasebnega sektorja tehnoloških družb, Američane pa še spomnila na britansko premierko Margaret Thatcher s citiranjem njenega mota: »Če želiš o čem razpravljati, vprašaj moške. Ko hočeš nekaj narediti, pokliči žensko!«

Sovražnika sta Obama in Clintonova

Postranski guverner iz Ohia John Kasich pa je pozornost v razpravi o nacionalni varnosti in politični razdeljenosti v ZDA poskušal zbuditi s spravnim: »Mi smo republikanci, oni so demokrati, toda pred tem smo vsi Američani.« Tekmecev ni prepričal, zanje je v torek prej veljala ugotovitev, da je islamski ekstremizem morda res največja grožnja, najhujša sovražnika republikancev pa sta Barack Obama in Hillary Clinton. Ameriški mediji so v svojih ocenah soočenja med drugim ugotavljali, da je »Donald Trump pokazal resne pomanjkljivosti pri kritičnih vprašanjih nacionalne varnosti« (New York Times) in da je bila skupna tema napad na Obamo in Clintonovo, ki »sta dovolila Islamski državi, da zraste in grozi Ameriki« (USA Today). Washington Post je v kolumni ocenil, da je Ted Cruz »večja grožnja« Ameriki, kot je Donald Trump. Fox News pa je zmago pripisal Trumpu ter pohvalil Cruza in Rubia, ki »ostajata najboljša razpravljalca republikancev«.