Potem ko je Nacionalni preiskovalni urad (NPU) v preteklih letih Mestno občino Ljubljana in njenega župana Zorana Jankovića obiskal zaradi sumov kaznivih dejanj, povezanih s Stožicami, naj bi včeraj v občinskih prostorih preiskovali sume gospodarskega kriminala in korupcije pri občinskih poslih z družbo KPL. Domnevno naj bi župan zahteval podkupnino, v zameno pa je družbi KPL omogočil posle z občino. Po poročanju Pop TV se je ljubljanski župan ujel v policijske prisluhe, ki naj bi razkrivali, da je dobil deset odstotkov od vsakega posla KPL z občino. Janković preiskave in očitanih kaznivih dejanj ni želel komentirati.

Iskali dokaze o podkupninah

Direktor NPU Darko Majhenič je potrdil, da so preiskovali sume jemanja in dajanja podkupnin oziroma sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje in zlorabo položaja, ki naj bi se zgodili v obdobju med letoma 2012 in 2014. Osumljenih je 8 oseb, med njimi tudi župan, je potrdil njegov odvetnik Janez Koščak.

»Eno kaznivo dejanje naj bi bilo storjeno tudi v zvezi z nezakonitim posredovanjem pri izvedbi postopka javnega naročila, povezanega z gradbenimi deli, ki sta ga naročila občina in javno podjetje,« je dejal Majhenič, ki pa ni razkril, pri katerem poslu naj bi občina razpis prilagajala KPL.

Kriminalisti so hišne preiskave opravili tudi na KPL, sedežu Javnega holdinga Ljubljana in javnega podjetja Vodovod-Kanalizacija (VO-KA), ki deluje pod okriljem holdinga. Ravno Vodovod-Kanalizacija skupaj z občino navadno financira prenove komunalne infrastrukture hkrati s prenovami cest.

Posli z občino drug za drugim

Družba KPL je od novembra 2006, ko je vajeti Mestne občine Ljubljana prevzel Janković, pri poslovanju z občino dobro služila, saj je z občino ustvarila za več kot 107,7 milijona evrov prihodkov, kaže supervizor. Z VO-KA posluje KPL šele približno eno leto, v tem času pa mu je javno podjetje nakazalo slabih 930.000 evrov.

KPL ima z ljubljansko občino od leta 2006 naprej sklenjeno koncesijsko pogodbo za vzdrževanje občinskih cest in za izvajanje zimske službe, ki mu na leto nanese več milijonov evrov prihodkov. Ravno v času, ki zanima kriminaliste, je občina nekatere posle KPL zaupala brez javnega razpisa s tako imenovanimi »in house« pogodbami. Leta 2013 je KPL brez konkurence pridobil dva milijona evrov vreden posel prenove Petkovškovega nabrežja in 900.000 evrov vredno prenovo Novega trga. Na občini so takrat pojasnili, da je KPL te projekte opravil v sklopu koncesije za vzdrževanje cest. A po drugi strani, ko je občina v letu 2014 sklenila prenoviti Cankarjevo nabrežje in Ribji trg, tega posla KPL ni dodelila po koncesiji, temveč je objavila javni razpis, na kateremu je KPL s ponudbo v višini 957.000 evrov premagal konkurenta, ki se je prav tako potegoval za ta posel.

Mimogrede, zaradi »in house« pogodbe za prenovo Trga Leona Štuklja se je pred nekaj leti pred kriminalisti moral zagovarjati tudi nekdanji mariborski župan Franc Kangler. Velja poudariti, da je Kangler takrat pogodbo sklenil z javnim podjetjem Mariborski vodovod, ki je v stoodstotni občinski lasti, medtem ko je KPL v celoti v zasebni lasti.

S Slovensko zaslužili (pre)več

Kot smo že poročali, je bil KPL v zadnjih letih uspešen na mnogih občinskih javnih razpisih za prenovo cest in komunalne infrastrukture. Prenavljal je komunalno in prometno infrastrukturo na Litijski cesti in v Hrušici, urejal okolico Vilharjeve ceste in Peruzzijevo cesto, njegovo hčerinsko podjetje KPL-Rast pa je prenovilo Trg republike. Ravno zdaj družba prenavlja južni del Slovenske ceste, rekonstruiral pa bo tudi Zaloško cesto na odseku od vzhodne obvoznice do Zadobrovške ceste.

Občina je KPL denimo zaupala tudi prestižno prenovo Slovenske ceste med Gosposvetsko in Šubičevo, saj je KPL med sedmimi ponudniki dal najnižjo ceno, in sicer 3,8 milijona evrov. Toda pozneje je brez predhodne objave javnega razpisa javno podjetje Energetika Ljubljana s KPL sklenilo pogodbo za prenovo vročevoda in plinovoda na Slovenski v višini nekaj manj kot 110.000 evrov. Drugim podjetjem niso dali možnosti, da bi se potegovala za ta posel, ker je šlo za dela na gradbišču KPL in bi izbor morebitnega novega izvajalca povzročil težave.

Nato je KPL brez predhodne objave javnega razpisa po naročilu občine prenavljal vodovod in cestišče na Cankarjevi cesti na odseku med Slovensko cesto in Beethovnovo ulico. Občina in VO-KA sta mu za ta posel skupaj odštela dobrih 346.000 evrov. Za prenovo vodovoda in cestišča na preostalem delu Cankarjeve ceste med Beethovnovo in Tivolsko sta občina, VO-KA in Energetika Ljubljana objavili razpis, na katerem je bil ponovno uspešen ravno KPL. Pogodba za ta odsek je bila sklenjena v višini 1,3 milijona evrov. Ob tem velja omeniti, da so se nekateri ponudniki, ki jih je zanimal ta posel, pritoževali, da je rok za prijavo prekratek, da občina s tem omejuje konkurenco in daje prednost določenemu ponudniku. Da sta občina in VO-KA dali prekratek rok za prijavo na javni razpis, so nekateri opozarjali tudi ob javnem razpisu za prenovo južnega dela Slovenske ceste, ki ga je na koncu prav tako dobil KPL.