»Košuta je bila povsem razmesarjena. Grozljivo je bilo. Zelo se je morala mučiti, ko se je zapletala v ograjo,« nam je dogodek, ki se je zgodil s sobote na nedeljo, opisal Domen Fajfar, starešina lovske družine Predgrad. »Po sledeh krvi je bilo videti, da se je v ograjo zapletla še ena žival, a se je očitno uspela rešiti sama. Iskali smo jo po bližnjem gozdu, pa je nismo našli.«

Košuta se je zapletla v »britvičasto« ograjo v bližini mejnega prehoda Sodevci v Poljanski dolini. Ker se je nesrečni dogodek zgodil v bližini naselja, so morali lovci hitro ukrepati in žival odstraniti. Ob tem pa se sprašujejo, kdo je dejansko za to pristojen, saj gre vendar za zelo nevarno početje, pri katerem bi se kaj hitro lahko poškodoval tudi kdo od njih. »Kaj pa, če bo treba ograjo tudi kdaj preščipniti? Kdo bo potem odgovarjal?« se sprašuje Fajfar. Na odgovore ministrstva za notranje zadeve še čakamo.

Ko se bo zapletel medved...

Lovci lovske družine Predgrad na območju od Sodevcev do Lazev beležijo številne prehode jelenjadi, srnjadi, medvedov, divjih prašičev, gamsov in volkov. V zimskem času so prehodi zaradi snega v višjih predelih še pogostejši, opozarja Fajfar. V teh dneh naj bi na najbolj »problematičnih« mestih namestili odganjala in električne pastirje, ki naj bi divjad odvrnila od ograje. Koliko bo zadeva učinkovita, pa je drugo vprašanje, saj bo divjad najbrž poskušala priti čez Kolpo pač kje drugje. »Težava je tudi v tem, ker sploh ne vemo, kje vse bodo še potegnili ograjo. Samo vprašanje časa pa je, kdaj se bo v ograjo zapletel tudi kak medved.«

Številne sledi divjadi tik ob ograji ob Kolpi so opazili tudi lovci iz lovske družine Adlešiči. Starešina Anton Željko se ob tem sprašuje, kaj naj storijo, ko bo divjad prišla čez Kolpo s Hrvaške strani in se zapletla v ograjo. »Z naše strani bi jo še nekako izvlekli. Če bo prišla s hrvaške strani, to ne bo mogoče.«

Lovska zveza Slovenije je že pozvala vse lovske družine v obmejnem pasu, naj dnevno nadzorujejo območja, kjer so postavljene tehnične ovire oziroma ograja ter o tem vodijo natančno evidenco. »Divjad in druge ujete živali naj poskušajo rešiti, če pa to ni mogoče, naj poskrbijo, da ne bodo izpostavljene dodatnemu trpljenju,« so med drugim zapisali.

Odvračala postaviti ob celotni dolžini ograje

Na sestanku z državnim sekretarjem ministrstva za notranje zadeve Boštjanom Šeficem, ki je bil 19. novembra, so lovci med drugim opozorili, da postavljanje zaščitnih sredstev samo na določenih delih ovire ne bo ustavilo živali, da je ne bi poskušale prečkati na kakšnem drugem mestu. Zato so predlagali postavitev odvračal v celotni dolžini ograje, kot dolgotrajno najbolj učinkovito sredstvo pa predlagajo električnega pastirja. Najbolj smiselno bi ga bilo po njihovem mnenju postavljati sočasno z ograjo. Šefic je ob tem napovedal imenovanje koordinatorja za postavitev in nadzor odvračal.

Fajfar pa opozarja tudi na bližajoče se praznike in uporabo petard, ki bodo živali še dodatno vznemirile in jih pognale proti smrtonosni ograji. Kot pravi, tudi lova zdaj na tistem območju ne bodo izvajali.