Prihod beguncev v Slovenijo je odvisen tudi od števila beguncev, ki so v teh dneh že na balkanski poti proti Sloveniji in Avstriji. Na Hrvaškem so se včeraj oblasti trudile vsaj nekoliko izprazniti namestitveni center v Opatovcu na meji s Srbijo, saj je na drugi strani meje, pri srbskem mestu Šid, ves dan čakalo štirideset (tudi nadstropnih) avtobusov z okoli štiri tisoč begunci. Srbi in tudi Hrvati avtobuse napolnijo z več begunci, kot je v njih registriranih sedežev. V Opatovcu je bilo medtem ves dan že pet tisoč beguncev, a naj bi jih do noči vsaj tisoč osemsto odpeljali z vlakom (ki ga Slovenija ni hotela sprejeti), da bi napravili prostor za nove prihode iz Srbije. Vendar se je pred nočjo srbska policija odločila vse begunce nagnati z avtobusov na koruzno polje pred mejo, nas je obvestila naša sogovornica iz hrvaškega Centra za mirovne študije Emina Bužinkić.

Pred nočjo pregnani na mejo

Naši pogovori s poznavalci razmer v minulih dneh so pokazali, da se države na balkanski poti med seboj skopo obveščajo, koliko beguncev si bodo »poslale«. Med prostovoljci v Srbiji in na Hrvaškem je nemudoma začel krožiti SMS (ki smo ga prejeli tudi na Dnevniku), naj se vsi, ki lahko, napotijo na mejo, saj je štiri tisoč ljudi ostalo sredi polja brez oskrbe.

Pričakovati je, da bo poskušala Hrvaška ne glede na slovenske »želje« prepeljati begunce čim bližje slovenski meji ali kar neposredno na mejo. Hrvaška sicer v Slavonskem Brodu gradi nastanitveni center za okrog petnajst tisoč beguncev, vendar ta še ni nared. V centru bo po napovedih poleg zimskih šotorov tudi devetdeset »zidanih« Ikeinih hišic, predvidena je vsa infrastruktura za oskrbo in tri velika skladišča s humanitarno pomočjo, ki je že prispela iz Katarja.

Peš tudi čez Bolgarijo

Medtem se v Srbiji, Makedoniji in Grčiji nabirajo novi begunci. Po podatkih, ki jih pošiljajo predvsem nemški prostovoljci, so se razmere v Preševu, na meji med Srbijo in Makedonijo, nekoliko stabilizirale. Tja je prispela pomoč evropskih humanitarnih organizacij in prostovoljci. V preteklih dneh pa so iz Preševa poročali o dramatičnem celodnevnem in celonočnem čakanju beguncev na dežju, v mrazu, na poplavljenih cestah, s premalo hrane, vode, oblek in zdravniške oskrbe. V Srbijo sicer okrog sedemsto beguncev na dan pride iz Turčije tudi prek Bolgarije. To so praviloma revnejši begunci, ki nimajo denarja (1200 evrov na osebo) za prevoz s čolnom do Grčije. Sobotno poročilo iz srbskega Dimitrovgrada na bolgarski meji je razkrilo, da begunci dva dni pešačijo čez gore, ogroža pa jih policija, ki ropa in pretepa. Bolgarska policija je na meji s Turčijo v petek sicer enega begunca tudi ustrelila.

Medtem je bilo na meji med Grčijo in Makedonijo včeraj več tisoč beguncev, na grške otoke pa čolni še vedno prihajajo.