Marko Jaklič je več kot leto in pol po začetku sojenja zaradi domnevnega oškodovanja Vzajemne v poslih s S&T Slovenija predstavil nove argumente, s katerimi izpodbija dokaze o zlorabi položaja in pranja denarja.

Kot smo razkrili, nekdanjemu šefu Vzajemne očitajo, da je močno preplačal naročene storitve pri S&T, od tega pa v zameno pod mizo prejel več kot pol milijona evrov. Denar je potoval prek povezanih podjetij S&T v tujini in pozneje na podlagi domnevno fiktivnih svetovalnih pogodb končal na računu Jakličevega hrvaškega podjetja M-Kontakt. Tega naj bi Jaklič ustanovil le z namenom pranja denarja Vzajemne in ga prelil v nepremičnine na Korčuli.

Na sto tisoče evrov zaslužil,ko je bil še študent

Jaklič je včeraj v zagovoru zavrnil očitke iz obtožnice. »Glede operative se nisem ukvarjal z ničimer. Nisem odobraval niti plačil, kaj šele preplačil,« je povedal. Tudi sicer področje informatike in investicij ni bilo v njegovem delokrogu, na takratnih sestankih v zvezi s tem pa ga ni bilo. Ob tem je verjetno pozabil, da poleg njega na zatožni klopi sedi še Franc Henigman, takratni član uprave Vzajemne, ki je podpisoval sporne pogodbe s S&T.

Na vprašanja tožilstva Jaklič ni želel odgovarjati, zato pa je sodišču in slovenski javnosti ponudil svojo plat zgodbe. Povedal je, da je podjetje M-Kontakt ustanovil, ker se kot slovenski državljan ni mogel vpisati kot lastnik nepremičnin na Hrvaškem, s temi posli pa da se je ukvarjal dolgo prej, preden je leta 2003 prevzel vodenje Vzajemne. Ponovil je tudi že slišano, da je šlo pri spornih nakazilih dejansko za plačilo dela, ki ga je opravil njegov brat Boštjan Jaklič. Na vprašanje, od kod mu torej denar za nakupe nepremičnin, pa je odgovoril, da je pred prihodom na Vzajemno dobro zaslužil. Že ko je bil študent, je imel samostojno podjetje.

Nakazila in nakupi nepremičnin se ujemajo

V njegovi zgodbi je kljub vsemu veliko lukenj. Iz dokumentov, s katerimi razpolagamo v uredništvu, je razvidno, da je Jaklič pogodbo s S&T o opravljanju svetovalnih storitev podpisal v začetku maja 2004, manj kot mesec dni po ustanovitvi M-Kontakta. Sredi junija istega leta je že dobil prvo nakazilo, okoli 456.000 kun. Manj kot dva tedna pozneje pa je Jaklič opravil prvi nakup nepremičnine, vreden 480.000 kun. Ujemajo se tudi nekatera kasnejša nakazila podjetij iz skupine S&T na M-Kontakt in nakupov nepremičnin na Korčuli. Ne gre prezreti niti tega, da je bila pri večini nakazil iz Hrvaške, Makedonije, Srbije, Črne gore in s Cipra kot namen plačila navedena storitev »oglaševanja in raziskave trga«. Tudi sicer naj bi Jaklič med zaslišanjem pred sodiščem leta 2011 povedal, da je svetovalne storitve opravil sam in ne njegov brat Boštjan Jaklič.

Jaklič, ki je premoženje v Sloveniji še pred začetkom sojenja prepisal na soprogo Andrejo Jaklič, tisto na Hrvaškem pa na svaka Petra Romavha, je skušal pojasniti tudi shemo v rokovniku, v kateri je natančno opisan tok denarnih sredstev od Vzajemne do M-Kontakta. Jaklič se brani, da je s tem miselnim vzorcem želel zgolj razčistiti s svojim bratom, ali bi se lahko zaradi njegovih poslov s S&T znašel pod očitki, s katerimi se sooča danes.