Združene države Amerike so zadnje, ki so se z izenačitvijo istospolnih porok zapisale na vse daljši seznam držav, kjer zakonske razlike med istospolno usmerjenimi in heteroseksualci ne veljajo več. To se je zgodilo letošnjega junija, enajst let po tistem, ko je prva ameriška zvezna država Massachusetts dovolila istospolne poroke. Izenačitev porok istospolnih s heteroseksualnimi na vsem ameriškem ozemlju je namreč omogočila prelomna sodba vrhovnega sodišča. Poprej so se zvezne države posamično odločale, ali jih bodo dovolile, mnoge tudi na referendumih, ki pa so se vsi končali s pozitivno odločitvijo.

Ponekod poročajo tudi v cerkvah

V Evropi je doslej zgolj ena država z referendumom uzakonila enakopravnost porok istospolnih. To se je letos zgodilo na Irskem. Z 62 odstotki glasov je za ustrezno spremembo ustave glasovala prepričljiva večina volilcev. Sicer so izenačitev istospolnih porok v Evropi potrjevali kar parlamenti. Prva država, ki je za pravice istospolnih na vsem svetu in ne zgolj na evropski celini orala ledino, je bila Nizozemska. Že decembra 2000 je izenačila pravice istospolnih – ne le pri sklepanju zakonske zveze, tudi pri posvojitvi otrok. Dve leti pozneje se ji je pridružila Belgija, leta 2005 pa so bili zagovorniki izenačitve porok uspešni tudi v Španiji in Kanadi. Sledile so še Norveška (2008), Švedska (2009), Islandija (2010) in Portugalska (2010). Na Danskem izenačitev istospolnih porok velja od leta 2012, podobno kot na Švedskem pa je posebnost v tej državi, da morajo biti istospolne poroke brez diskriminacije izvedene tudi v cerkvah.

Leta 2013 so mavrično enakost v zakonskem stanu potrdile še Francija, Anglija in Wales. Tako kot Škotska (zakon daje cerkvam tudi možnost izbire, ali želijo izvajati istospolne poroke) je tudi Luksemburg poroke izenačil leta 2014, istospolni pari so sočasno dobili tudi pravico do posvojitve otrok. Pravico do istospolne poroke je v tej majhni evropski kneževini izkoristil tudi tamkajšnji premier Xavier Bettel.

Padanje zakonskih ovir neenakopravni obravnavi zakonskih zvez v zadnjem desetletju ni bilo omejeno zgolj na evropska in severnoameriška tla. Zakonsko izenačitev so potrdili tudi parlamenti v Južni Afriki (prva izenačitev na afriški celini), Argentini (prva izenačitev v Južni Ameriki), Urugvaju, na Novi Zelandiji, v Braziliji, Grenlandiji in v nekaterih zveznih državah Mehike.