Ustavno sodišče je odločilo o pritožbi koalicije Za otroke gre zoper sklep državnega zbora, s katerim je ta prepovedal referendum o noveli zakona o zakonski zvezi, ki popolnoma izenačuje pravice raznospolnih in istospolnih parov. Po naših neuradnih informacijah je ustavno sodišče referendum dovolilo, pri čemer pa ni odločalo vsebinsko, temveč je upoštevalo zgolj procesne razloge. Odločitev, ki naj bi bila sprejeta s tesno večino (5:4), se sicer lahko še spremeni, če bi kateri od ustavnih sodnikov do razpošiljanja odločbe predlagal ponovno odločanje (revotacijo), pri katerem bi se večina sodnikov odločila drugače.

Obeta se nadaljevanje zbiranja podpisov

Spremembe zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih je v parlamentarno proceduro vložila Združena levica, pri glasovanju pa so novelo podprle vse poslanske skupine z izjemo SDS in NSi (51 glasov za in 28 glasov proti). Pozneje je koalicija Za otroke gre, ki jo vodi Janšev podpornik Aleš Primc, s podporo RKC začela zbirati podpise za referendum, a so jo poslanci prehiteli in izglasovali sklep, s katerim so takšen referendum prepovedali. Primčeva koalicija se je zato aprila pritožila na ustavno sodišče, ki je odločalo po novem 90. členu ustave, po katerem referenduma ni dopustno razpisati o zakonih, ki odpravljajo protiustavnost na področju človekovih pravic in temeljnih svoboščin ali drugo protiustavnost. Če bo ustavno sodišče referendum dopustilo, bodo nasprotniki pravic istospolnih nadaljevali zbiranje podpisov za referendum. Kot so zagotovili, so jih že v štirih dneh do zaustavitve zbiranja zbrali več kot 40.000, kar je dovolj za vložitev zahteve za razpis referenduma.

Spomnimo, da je konec leta 2011 za dopustnost referenduma o družinskem zakoniku, ki ni popolnoma izenačeval pravic raznospolnih in istospolnih parov, glasovalo prav tako pet ustavnih sodnikov, in sicer Mitja Deisinger, Dunja Jadek Pensa, Marta Klampfer, Miroslav Mozetič in Jan Zobec. Pozneje je 279.937 volilnih upravičencev ob zgolj 30-odstotni udeležbi in s tesnim izidom (54 odstotkov proti 45 odstotkov) na referendumu družinski zakonik zavrnilo. Po novih referendumskih pravilih mora zakon zavrniti okoli 340.000 volilcev.

Skupina pravnikov je diskriminacijo istospolnih partnerstev in družin nedavno ugotovila v vsaj 70 zakonih – v pravzaprav vseh ključnih sistemskih zakonih, ki predstavljajo temelj slovenske pravne ureditve.