Madžara so januarja letos prijeli na podlagi evropskega pripornega naloga. Tudi na Madžarskem je namreč vdiral v bankomate (in bil zaradi tega tudi že obsojen) in za njim je bila razpisana tiralica. Ko se je znašel za našimi zapahi, pa so ugotovili, da imajo v rokah človeka, ki ga zaradi neraziskanih vdorov v bankomate iščejo tudi sami. Za sabo je namreč puščal biološke sledi, videti pa ga je bilo tudi na posnetkih varnostnih kamer. Svojega početja se je namreč loteval precej amatersko. V režo, skozi katero uporabnik dobi tiskano potrdilo o transakciji in stanju na računu, je zatlačil nekaj papirja, na njem pa pustil svoje biološke sledi. Poleg tega si pred kamero obraza ni zakrival, nasprotno, ob tem je celo zelo ležerno vlekel cigareto. Preiskava je pokazala, da se je v naši državi bankomata prvič lotil že novembra 2012, zadnjič pa tik pred aretacijo.

Prijateljica že obsojena

Ko mu je tožilka Manja Prezelj v zameno za priznanje krivde predlagala leto in šest mesecev zapora, je očitke iz obtožbe takoj priznal. »Zelo obžalujem vse to, spoznal sem, kakšno napako sem storil. Če obstaja možnost, bi prosil, da pri odmeri kazni upoštevate, da imam dva mladoletna otroka, ki sta zelo potrebna moje pomoči. Nikoli več ne bom storil take neumnosti,« je zagotovil sodnici Katarini Turk Lukan. V dokaz, da misli resno in da namerava poslej živeti nadvse pošteno, ji je predal tudi potrdilo oziroma ponudbo nekega podjetja, da ga čaka delovno mesto. A izkazalo se je, da gre za fotokopijo brez žiga, pod katero je bil podpisan obtoženi, služba pa naj bi ga čakala do 15. septembra. Lovasz je pojasnil, da podjetje pač ni vedelo, kaj vse mora biti na tem dopisu. In da je naknadno prosil, ali mu rok lahko podaljšajo, vendar odgovora še ni dobil.

Sodnice s tem ni prepričal, prav tako ne s sklicevanjem na otroke. »Vedeli ste, da imate na Madžarskem dva mladoletna otroka, ki potrebujeta starše, pa vas to ni odvrnilo od kaznivih dejanj,« je dejala in pojasnila, da to ne more biti vzrok za nižjo kazen. Prisodila mu je torej natanko takšno kazen, kot je predlagalo tožilstvo, ter mu do pravnomočnosti sodbe podaljšala pripor. Vzrok: nevarnost pobega, hkrati pa tudi velika možnost, da bi zelo hitro spet skrenil na stara pota. Sojenje je iz klopi, ki so namenjene javnosti, spremljala njegova prijateljica Katalin Istvanne Menyhart. Tudi ona je sodelovala pri vdorih na bankomate, a večinoma kot stražarka. Dvakrat pa ji je vendarle tudi sami uspelo priti do denarja (skupno 120 evrov), zaradi česar so jo na podlagi priznanja krivde že obsodili na pogojno kazen. Dobila je dve leti zapora, a ji ne bo treba za rešetke, če v štiriletni preizkusni dobi ne stori novega kaznivega dejanja.

Lani od 44 primerov preiskanih devet

Po podatkih Draga Menegalije z generalne policijske uprave so v prvi polovici letošnjega leta zabeležili že 43 napadov na bankomate s pastjo za denar. V celotnem lanskem letu je bilo teh primerov 44, predlani pa 56. Najpogostejše tarče so bankomati na območju Ljubljane, precej redkeje so v Kopru, Novem mestu, Celju, Mariboru in Murski soboti. V vse dosedanje primere so bili vpleteni tujci, najpogosteje Romuni in Madžari. V lanskem letu je policija preiskala devet, predlani pa 19 tovrstnih kaznivih dejanj.

Menegalija svetuje, da še pred dvigom denarja na bankomatu preverimo režo za izdajo gotovine. Biti mora prosto dostopna in pri uspešnem dvigu se pomakne navznoter. Če je v njej letev, ostane negibna. Sicer pa se letev običajno zlahka odstrani.

V kolikor bankomat po odobrenem dvigu denarja ne izplača, preverimo stanje na računu. Če ostane nespremenjeno, lahko opravimo nov dvig. Če pa bankomat denarja ni izplačal, stanje pa se je znižalo, moramo poklicati skrbnika bankomata ali telefonsko številko na zadnji strani plačilne kartice. Dokler ne pride pomoč, ostanimo pri bankomatu.

Prav tako moramo biti pozorni na morebitne neznance v bližini. Storilci namreč običajno spremljajo dogajanje. Včasih pa uporabnika skušajo prepričati, da bankomat ne deluje, saj si želijo, da čim prej odide. Če v bankomatu odkrijemo letev ali posumimo, da je kako drugače prirejen, obvestimo policijo na številko 113 ali na anonimni telefon 080 12 00.