»V Ljubljani je za javna stranišča dobro poskrbljeno,« pravijo turisti. Uporaba stranišč je namreč brezplačna, v središču so na desetih lokacijah, ki so dobro označene, delovni čas je prilagojen turistični sezoni, nad čistočo in oskrbo sanitarij pa prav tako nimajo pritožb. Nekoliko kritičnejši so slovenski uporabniki javnih sanitarij. »Poleti je veliko več turistov, zato je na trenutke malce bolj umazano kot sicer, tudi vrsta za stranišče je večja, saj se turistom navadno nikamor ne mudi,« pravi prodajalka sadja na ljubljanski tržnici. Opaža pa, da čistilke in vzdrževalci sanitarij vestno opravljajo svoje delo, saj toaletnega papirja in mila skoraj nikoli ne zmanjka.

Dostopno za invalide

Med vsemi desetimi javnimi stranišči v središču Ljubljane je polovica dostopnih tudi za osebe na invalidskem vozičku. Takšne sanitarije najdemo v Plečnikovem podhodu, na Kongresnem trgu pri vhodu Bukvarna, pod Mesarskim mostom, bolj znanem po ključavnicah, v podhodu Plave lagune in na Bregu – Keller. »Takšna stranišča so širša, veliko prostornejša in zato lažje dostopna meni in vsem, ki so tako kot jaz na invalidskem vozičku,« pravi Anja Vlaj. Dodaja, da sama s stopnicami nima večjih težav, saj na krajše razdalje lahko hodi. »Si pa predstavljam, da jih imajo tisti, ki so povsem nepokretni,« razmišlja in trdi, da je stranišč, prilagojenih invalidom, v središču dovolj, a sama tja ne zahaja prav pogosto. »Ko pa grem, izberem najbližjega.«

Medtem ko imajo invalidi na voljo pet prilagojenih javnih stranišč, je za mamice z dojenčki poskrbljeno malce slabše. Previjalnice so namreč samo na treh lokacijah: pod Mesarskim mostom, Prulskim mostom v Trnovem in na Bregu – Keller.

Odpiralni čas javnih stranišč je med poletno sezono prilagojen posameznim lokacijam. Sanitarije na Plečnikovem podhodu, Kongresnem trgu – Zvezda, Tromostovju in Zmajskem mostu imajo tako od maja do septembra podaljšano odprtje iz petka na soboto ter iz sobote na nedeljo do druge ure zjutraj, prav tako so javne sanitarije pod Zmajskim mostom poleti dodatno odprte v popoldanskem času, so povedali na Snagi. Najkrajši delovni čas ima stranišče v podhodu Plave lagune v bližini Gospodarskega razstavišča, ki je med tednom odprto od 7. do 15. ure, v nedeljo pa je zaprto. Dodali so, da stranišča dvakrat tedensko temeljito strojno očistijo in dezinficirajo, 15 delavcev, ki delajo v dveh in konec tedna še v nočni izmeni, pa jih čisti še osemkrat dnevno.

S poletnim obratovalnim časom niso povsem zadovoljni predvsem mladi. »Če je lepo in prijetno hladno, ostanemo zunaj dlje in je problem, če nismo v lokalih, ker se javna stranišča zaprejo,« pravijo študenti, ki večkrat poležavajo in posedajo na Kongresnem trgu.