Odnosi med uradom za intelektualno lastnino in kolektivnimi organizacijami so še naprej napeti. Tokrat je v središču pozornosti zavod Aipa, ki uveljavlja in ščiti pravice avtorjev, izvajalcev in producentov avdiovizualnih del, saj mu zaradi večkratnih kršitev zakonodaje grozi celo odvzem dovoljenja. Gre za prvi postopek odvzema dovoljenja kateri od kolektivnih organizacij, ki obrnejo skupaj več kot 15 milijonov evrov na leto.

Štibernik s prstom kaže na Sazas

Ker upravni postopek še poteka, so v uradu s pojasnili, zakaj razmišljajo o odvzemu dovoljenja zavodu Aipa, skopi. Urad sicer začne postopek odvzema po uradni dolžnosti, če so za to podani zakonski pogoji, med drugim tudi v primeru, če kolektivna organizacija večkrat krši določbe zakona o avtorski in sorodnih pravicah.

In prav to naj bi urad očital Aipi. V preteklosti mu je namreč s štirimi sklepi, ki so med tem postali pravnomočni, odredil odpravo ugotovljenih kršitev, česar pa Aipa v določenem roku ni storil. Direktor Aipe Gregor Štibernik je prepričan, da je napoved odvzema dovoljenja zgolj nedopustna oblika izvajanja pritiskov in zastraševanja. Ob tem dodaja, da so bili o postopku obveščeni od medijev, »kar je ne le nenavadno, temveč tudi nesprejemljivo«. »Postopek je najmanj prenagljen, saj smo še pred vročitvijo odpravili dve od očitanih kršitev. Nezanemarljivo ni tudi dejstvo, da se je napoved odvzema zgodila v času, ko so mediji začeli intenzivno raziskovati vse nepravilnosti pri poslovanju zlasti ene od kolektivnih organizacij ter nepreglednost generiranja milijonskih stroškov,« poudarja Štibernik.

Bo dovoljenje dobil Sazas?

Avtorski zakon ne določa posebej, kaj se zgodi, če določena kolektivna organizacija preneha kolektivno upravljati pravice, na primer zaradi odvzema dovoljenja, ki velja za skrajni ukrep. »Mogoče bi bilo, da bi urad hkrati z odvzemom dovoljenja izdal dovoljenje drugi kolektivni organizaciji ali začasno dovoljenje drugi pravni osebi. Če do izdaje dovoljenja oziroma začasnega dovoljenja ne pride, se pravice ne upravljajo, kar pa je v škodo imetnikom pravic in uporabnikom,« pojasnjujejo na uradu.

Govori se sicer »zgolj« o pogojnem odvzemu dovoljenja Aipi, a ob tem je treba zapisati, da je Sazas uradu že pred leti posredoval vlogo za prevzem kolektivnega upravljanja pravic avdiovizualnih avtorjev. In če bi zaposleni na uradu ocenili, da bi Sazas učinkoviteje upravljal te pravice, bi lahko Aipa tudi izgubil dovoljenje. Sazas se namreč ne more sprijazniti s tem, da je bilo dovoljenje oktobra 2010 dodeljeno zavodu Aipa – v letnem poročilu za leto 2011 je med drugim navedel, da »poslovno leto ni bilo tako uspešno kot leta 2010 zaradi nezakonito podeljenega dovoljenja«. Sazas je namreč nadomestilo za kabelsko retransmisijo v preteklosti že pobiral. »Aipa bo storil vse, da zaščiti dobro delo in ime kolektivne organizacije, v prvi vrsti pa interese članov in upravičencev,« napoveduje Štibernik.