Naša država se po devetletnem premoru s turistično ponudbo znova pojavlja v oglasih na eni od svetovnih televizijskih mrež. CNN International Europe je tokrat nadomestila z BBC World News, katerega doseg je več kot 120 milijonov evropskih gospodinjstev, njegovi gledalci pa v povprečju počitnikujejo vsaj trikrat na leto in opravijo več kot enajst poslovnih potovanj. Trimesečno oglaševanje na CNN je leta 2006 stalo okoli 700.000 evrov, tritedensko na BBC je ovrednoteno na 260.000 evrov, denar pa bo šel iz evropskega sklada za regionalni razvoj. Oglaševanje na CNN pred devetimi leti je naletelo na precej burne odzive. Še pred začetkom predvajanja je namreč v vsebino oglasa posegel takratni zunanji minister Dimitrij Rupel in zahteval, da šopek pisanih rož, ki so bile enajst let simbol slovenskega turizma in so tudi močno dišale po rožah ilustratorja Andyja Warhola, izločijo iz njega in jih nadomestijo z državno zastavo. »Bojim se, da bo vihranje državne zastave v turističnem oglasu delovalo, kot da se je pri nas pravkar končala vojna,« je to potezo takrat pokomentiral strokovnjak za blagovne znamke Miro Kline.

Pozneje v tujini večkrat nagrajenemu turističnemu oglasu na CNN so kritiki tudi očitali, da preveč izpostavlja slovensko raznolikost, ki za tujca ni nikakršno sporočilo, zlasti ogorčeni pa so bili, ker je v enem od kadrov smučar po travi vijugal med vinogradi. »Tudi zaradi tega smo dali napotek, da se je treba v oglasih izogibati vsemu, kar je nenaravno,« pravi oglaševalski in marketinški strokovnjak Andrej Drapal, eden od soavtorjev aktualne blagovne znamke države, temelječe na sloganu Slovenijo čutim (I feel Slovenia).

Kaj oglašujemo na BBC?

Z oglasom, ki ga te dni predvajajo na britanskem javnem servisu, je Andrej Drapal načeloma zadovoljen, saj s kolesarjenjem, pohodništvom in prizori iz narave izpostavlja to, kar je po njegovem treba izpostaviti in kar je naša primerjalna prednost ter v skladu s sloganom Slovenija, zelena, aktivna in zdrava. »Problem je, da je tudi ta oglas narejen preveč kolažno, da je v njem še vedno preveč vsega. Slovenija ima toliko številnih majhnih atrakcij, da jih ni mogoče pametno sestaviti v noben kolaž. A tudi v tem oglasu skušamo povedati preveč, je pa glede na pretekle poskuse gotovo korak naprej, saj je v njem nekoliko več tematske osredotočenosti. Avtorji so imeli pogum izločiti malce več stvari, kajti ni bistvo oglaševanja v tem, kaj oglas vsebuje, ampak v tem, kaj iz njega izločiš,« poudarja Drapal.

»Meni je oglas na BBC všeč. Povedano preprosto: prikazuje lepo Slovenijo,« je prvi odziv Maje Uran Maravić, izredne profesorice na portoroški fakulteti za turistične študije Turistica. Prepričana je, da so v njem v nasprotju z oglasi iz preteklosti predstavljeni glavni slovenski atributi. Evi Štravs Podlogar, novopečeni začasni direktorici direktorata za turizem na gospodarskem ministrstvu, se zdi oglas korekten. »Vabi z lepimi podobami Slovenije, ki človeka pritegnejo, da si reče: No, tja pa grem.«

Slovenija tudi na nemški in avstrijski nacionalni televiziji

Oglaševanje slovenske turistične ponudbe te dni poteka tudi v Italiji, Avstriji in Nemčiji, od koder k nam še vedno pride največ turistov. Oglaševalska kampanja na prvem programu avstrijske javne televizije ORF stane pol milijona evrov, nam je pojasnil Jan Ciglenečki, vodja predstavništva Spirit Slovenija. Avstrijski gostje so v Sloveniji tako po številu prihodov kot tudi po ustvarjenih prenočitvah na drugem mestu, v zadnjih treh letih se je njihov obisk povečal skoraj za desetino. Avstrijce najbolj zanimajo zdravilišča, obala, Triglavski narodni park, vedno več jih prihaja tudi kolesarit, na pohodništvo ter pokušino vin in hrane.

Oglaševalska akcija slovenskega turizma, vredna 700.000 evrov, od velikonočnih počitnic poteka tudi na nemški državni televiziji ARD – Das Erste, ki si jo vsak dan ogleda 4,5 milijona gledalcev. Slovenija tako obsežnega oglaševanja v Nemčiji še ni imela, vseeno jo Hrvaška, Španija, Švica... z oglaševalskim proračunom še vedno krepko prekašajo. V prvih treh mesecih je v Slovenijo prišlo skoraj 15 odstotkov več nemških gostov kot lani, ustvarili pa so 8,4 odstotka več prenočitev. »To je zelo dober znak tudi za nadaljevanje leta,« meni Majda Dolenc, vodja predstavništva Spirit Slovenija v Nemčiji.

Italija premagala krizo

Italijani ostajajo najštevilnejši obiskovalci Slovenije, saj predstavljajo skoraj petino tujih turistov pri nas. Po nekajletni krizi italijanski trg v zadnjih šestih mesecih doživlja pravi razcvet, saj se je delež prihodov, prenočitev in obiskovalcev iz Italije pri nas povečal za dobrih deset odstotkov. Gorazd Skrt, vodja predstavništva Spirit Slovenija v Milanu, to pripisuje več dejavnikom: »Italijani zaradi zapletenih političnih razmer praktično ne potujejo več v severno Afriko, hkrati dokaj ugodno politično in predvsem gospodarsko ozračje v Italiji napoveduje, da se je država izvila iz krize, kar se močno pozna pri povečani porabi denarja italijanskih gostov za počitnice.«

Slovenija večjo zagnanost Italijanov za počitnikovanje izkorišča za promocijsko akcijo, ki se je začela 1. maja, trajala bo do 15. julija, zanjo pa namenja 550.000 evrov. Dovolj? »To je že soliden vložek, a je še vedno za tretjino manjši od vložka Hrvatov in več kot trikrat manjši od tega, kar za oglaševanje v Italiji namenijo Avstrijci,« pojasnjuje promotor slovenskega turizma v Italiji.