»Lahko smo ponosni, da nimamo več smrtnih žrtev na morju,« je avstralski minister za priseljevanje Peter Dutton po novici, da je brodolom v Sredozemlju zahteval 800 žrtev med migranti iz Afrike, hvalil uspehe svoje konservativne vlade v zvezi z nezakonitimi priseljenci. Pod prejšnjo, laburistično vlado se je v šestih letih utopilo 1200 prebežnikov iz Azije, ki so se poskušali prebiti do slabo naseljene, a bogate Avstralije. V zadnjih sedemnajstih mesecih, odkar je premier konservativec Tony Abbott, pa ni bilo niti enega takšnega smrtnega primera.

»Uspelo nam je ustaviti ladje z migranti,« pravi Abbott, ki je postal premier prav z obljubo, da bo to storil. Danes tudi poučuje Evropo: »Edini način, da preprečite tovrstne tragedije, je, da ustavite ladje. Nujno je, da evropske države začnejo voditi odločno politiko.«

Lani je bilo v Avstraliji prošenj za azil glede na leto 2013 za 24 odstotkov manj, medtem ko so v svetu predvsem zaradi konfliktov na Bližnjem vzhodu in v Afriki narasle za kar 46 odstotkov, na rekordnih 866.000, od tega 570.800 v Evropski uniji.

Avstralija odgovornost za begunce prelaga na druge države

»Avstralija je sprejela odločne ukrepe za varovanje svojih meja,« vlada v Canberri sporoča revnim Azijcem. »V nobenem primeru vam Avstralija ne bo dajala zavetja,« še piše na plakatu s fotografijo močno razburkanega morja, sredi katerega se prevrača ladja. Sporočilo so prevedli v 18 jezikov, tudi v afganistanske. Poleg tega je vlada v Canberri porabila štiri milijone avstralskih dolarjev (2,9 milijona evrov) za film, ki ga bodo predvajale televizije v Siriji, Iraku in Afganistanu. V njem je mogoče videti zločinske tihotapce ljudi, utopitve in bedna avstralska taborišča za prišleke.

Abbott je lani začel tudi operacijo Suverenost meja, v kateri vojaške ladje odganjajo ladje, polne migrantov, iz avstralskih teritorialnih voda. Največkrat jih prisilijo, da odplujejo v teritorialne vode Indonezije, kar je še en razlog za slabe odnose med državama (eden so indonezijske obsodbe Avstralcev, ki so jih zasačili pri tihotapljenju mamil, na smrtno kazen). Avstralija pa pozna še en način, da migrantov ne pusti v državo: pošilja jih v taborišči, ki ju je Canberra leta 2001 odprla zanje na otoku Manus v Papui Novi Gvineji in na otočku Nauru, ki je z 10.000 prebivalci tretja najmanjša država na svetu.

A tudi če begunci na Manusu in Nauruju po dolgem postopku dobijo status azilantov, nimajo pravice, da se naselijo v Avstraliji. Canberra jim daje možnost za azil v Kambodži, ki je za ta namen septembra lani od avstralske vlade dobila  40  milijonov dolarjev (28,8 milijona evrov). V pismu beguncem, ki so ga objavili avstralski mediji, jim Avstralija v Kambodži obljublja »varnost brez preganjanja in nasilja«, šolanje otrok, zdravstveno zavarovanje. V visokem komisariatu ZN za begunce kritizirajo Avstralijo, saj v nasprotju s konvencijo o beguncih iz leta 1951 prelaga odgovornost za begunce na drugo državo. Po poročanju nevladnih  organizacij pa ima zelo bogata Avstralija težave, ko sili begunce, ki so dobili status azilantov, naj prostovoljno odidejo v zelo revno Kambodžo.

Katastrofalne razmere v taboriščih

V obeh taboriščih, na Nauruju in Manusu, se beguncem ne godi dobro. Zlasti mladoletni so izpostavljeni nasilju in spolnim zlorabam, stražarji, ki so domačini, dekletom tako v zameno za spolne storitve ponujajo marihuano.

Juan Ernesto Mendez, posebni poročevalec ZN za mučenje, je obtožil Avstralijo, da v obeh taboriščih dovoljuje nečloveško ravnanje s prosilci za azil. »Mislim, da je skrajni čas, da ZN nehajo učiti Avstralce, kaj je prav in kaj ne,« pa se je na to odzval Abbott. Premier zatrjuje, da s tem, ko so v Avstraliji preprečili delovanje tihotapcev ljudi, dokazujejo svojo humanost, sočutje in človeško dostojanstvo.  

Paul Power, ki vodi avstralski svet za begunce, pa pravi, da pri Abbottovi priseljevalni politiki ne moremo govoriti o uspehu. »Velika verjetnost je, da so prosilci za azil, ki niso mogli vstopiti v Avstralijo, zdaj drugje, kjer je njihova prihodnost precej negotova.« Ladje, polne beguncev, niso nehale pluti. »Samo v avstralske teritorialne vode ne smejo.« Tako so neko ladjo z migranti poslali v Vietnam, »ne da bi prebežnikom dali možnost za izpolnitev obrazca za prošnjo za azil«.