Zmagovalci kadrovskega boja za obvladovanje Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), bolj znane kot slabe banke, so minister za finance Dušan Mramor, guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec in nekdanji direktor Slovenske razvojne družbe (Srd) Uroš Korže.

Vlada je namreč na včerajšnji maratonski seji, ki se je zavlekla v večerne ure, imenovala tri nove neizvršne direktorje DUTB. To so postali nekdanji predsednik nadzornega sveta NLB Marko Simoneti, predsednik izredne uprave Probanke v likvidaciji Imre Balogh in član upravnega odbora družbe Sip Šempeter Janez Širovnik. Še v sredo je imel med kandidati zagotovljeno mesto nekdanji direktor Kolektorja Group Stojan Petrič, ki pa ga je iz igre za položaje izločilo priznanje, da se idrijska družba zanima za odkupe več terjatev od DUTB. Že pred tem naj bi s seznama imen odpadel tudi Primož Karpe, partner v naložbenem skladu Blue Sea Capital. Kljub poročilu računskega sodišča, ki je močno obremenjujoče za aktualno vodstvo DUTB, v njenem upravnem odboru kot neizvršni direktor ostaja Lars Nyberg. Domnevno zato, ker naj bi v vladi ocenili, da se poročilo ne nanaša na delo dosedanjih neizvršnih direktorjev slabe banke. Nyberg je ključni podpornik izvršnega direktorja DUTB Torbjörna Manssona.

Nižje plače v DUTB

Novi neizvršni direktorji, ki bodo imeli krepko nižje prejemke od predhodnikov (največ 5000 evrov bruto na mesec), so tako ali drugače povezani z dolgoletnimi akterji slovenske privatizacije in tranzicije. Simoneti je dolgoletni direktor Ljubljanske borze, ki je leta 2009, v času vlade Boruta Pahorja, prevzel vodenje nadzornega sveta NLB. Takrat je veljal za izbiro ministra za razvoj Mitje Gasparija. Na delo Simonetija je takrat letelo precej očitkov. Med drugim, da je NLB, ki jo je vodil nekdanji viceguverner Banke Slovenije Božo Jašovič, spremenila v nekakšno slabšo različico centralne banke, ki se je otepala sodelovanja pri sanaciji velikih gospodarskih bolnikov in s tem pripomogla k poglobitvi kreditnega krča. »V tistem času so bili pritiski, ki sem jih zaznal, zelo očitni in javni, tako s strani ministrov in javnosti. Nihče ni skrival mnenja, kaj bi morala NLB v zelo konkretnih transakcijah početi,« je svoje obdobje v NLB pred državnozborsko preiskovalno komisijo o bankah opisal Simoneti, ki je v enem od zadnjih številk Bančnega vestnika poudaril, da je DUTB »vodena profesionalno«.

Seznamu za SDH nasprotovale vse koalicijske stranke

Znanstvo Simonetija, nekdanjega direktorja agencije za prestrukturiranje in privatizacijo, in Mramorja sega v čas prve slovenske privatizacije, v kateri je pomembno vlogo odigral tudi Korže. Ta je pred leti postal lastnik šempetrskega Sipa, ki ga vodi Širovnik. Njegovo imenovanje je že včeraj sprožilo tudi ugibanja, ali namerava Korže sodelovati tudi pri poslih z odkupovanjem terjatev, ki jih je DUTB v zadnjem mesecu dala na trg. Prav tako velja spomniti, da naj bi Korže svetoval lastnikom in vodstvu ACH, ki velja za pomembnejšo »stranko« DUTB, pri spornih manevrih z lastništvom Adrie Mobila, ki jih preiskujejo tudi kriminalisti. Balogh velja za izbranca guvernerja Jazbeca. Njegovo imenovanje bržčas potrjuje, da sta finančni minister, ki je guvernerja podprl ob izbruhu zadnje afere, povezane s sanacijo bank, in Jazbec na isti ideološki »liniji«.

»Glavna naloga novih treh direktorjev bo nadzor nad odpravljanjem vseh pomanjkljivosti v delovanju DUTB, na katere sta že opozarjala tako vlada kot tudi računsko sodišče,« je včeraj pred novinarji dejal predsednik vlade Miro Cerar. Precej manj gladko je šlo pri izbiri članov nadzornega sveta Slovenskega državnega holdinga (SDH). Seznam petih imen (Andrej Andoljšek, Jože Bajuk, Simon Walker, Alenka Podbevšek in Andrej Polenec), ki jih je predlagala tričlanska komisija ministrstva za finance, je vlada včeraj zavrnila. Nasprotovale so mu vse koalicijske stranke, tudi SMC. »Vsaka zavrnitev nekoliko boli, a v vladi se tudi to večkrat zgodi. So pa ministri podali tudi nekaj očitkov na račun predloga, s katerimi se moram strinjati,« je po seji vlade dejal finančni minister Dušan Mramor, a hkrati poudaril, da so bili očitki ministrov utemeljeni. Za SMC je bil najbolj sporen Polenec, ki je bil kandidat DeSUS, za SD pa poleg nekdanjega direktorja Iskratela še Podbevškova.