Mladi »bostonski bombaš« je napad izvedel skupaj s starejšim bratom Tamerlanom. Na cilju maratona sta nastavila dve doma izdelani bombi. Nato sta se odpravila domov in normalno živela, dokler ni FBI nekaj dni kasneje objavil njunih fotografij.

Med divjim begom eden umrl

Začel se je divji beg, v katerem sta brata med drugim ubila policista, na koncu pa so ju policisti obkolili in začel se je strelski obračun. Tamerlan je bil ubit, Džohar pa huje ranjen, a je preživel.

Tožilstvo trdi, da sta brata čečenskega porekla in muslimanske vere bombi izdelala s pomočjo navodil teroristične mreže Al Kaida, objavljenimi v reviji Inspire v angleškem jeziku.

Džohar, ki je obtožen po kar 30 točkah, vztraja, da je nedolžen. Kot tak se je tudi izrekel lani na predhodni obravnavi. Njegovi odvetniki naj bi skušali poroto prepričati, da je bil kolovodja starejši brat, policiji znan kot islamski skrajnež.

Sojenje naj bi trajalo več mesecev

Carnajeva sta z družino iz Dagestana v ZDA prišla leta 2002, desetletje kasneje sta postala ameriška državljana.

Za sojenje vlada v ZDA veliko zanimanje. Trajalo naj bi več mesecev. Že samo izbira 12 porotnikov in šestih nadomestnih porotnikov iz množice kakih 1200 kandidatov se bo predvidoma zavlekla več tednov. Kot ugiba časnik Boston Globe, bi se lahko obravnave začele šele enkrat februarja in končale v začetku poletja.

Sojenje bi se moralo sprva začeti 3. novembra lani, a so ga preložili. Obramba je skušala nato doseči ponovno preložitev in tudi prestavitev sojenja iz Bostona, a je sodnik George O'Toole pred dnevi obe zahtevi zavrnil.

V Massachusetsu sicer že vse od 80. let prejšnjega stoletja nimajo smrtne kazni, a Džoharju sodijo na zveznem sodišču.