"Cilj naših dejanj je in bo ostal suverena in ozemeljsko nedotaknjena Ukrajina, ki bo lahko odločala o svoji prihodnosti," je dejala Merklova, pri čemer je opozorila, da bosta za to potrebna potrpljenje in vztrajnost.

Ponovila je, da je vojaška rešitev te krize izključena, in obljubila nadaljnjo politično in gospodarsko podporo Ukrajini, ki bi morala v zameno posodobiti svoje gospodarstvo, okrepiti pravno državo in se boriti proti korupciji.

Opozorila je na humanitarne razmere na vzhodu Ukrajine sredi mrzle zime in dejala, da je treba Ukrajini omogočiti, da varno dostavi pomoč na območja, ki so pod nadzorom separatistov.

Merklova je poudarila, da si Evropa prizadeva za dialog z Moskvo in da je njen cilj varnostno sodelovanje z Rusijo in ne proti njej. "Dokler ne dosežemo tega cilja, sankcije ostajajo neizogibne," je dodala.

EU je prav danes sprejela nove sankcije proti Krimu, s katerimi je prepovedala vse evropske investicije ter med drugim evropskim podjetjem prepovedala organizacijo turističnih obiskov na tem polotoku, ki si ga je Rusija priključila spomladi letos.

Kot je zapisano v sporočilu Evropskega sveta, bodo od 20. decembra prepovedana vsa vlaganja na Krimu ali v Sevastopolu, evropska podjetja in podjetja s sedežem v EU pa ne bodo smela več kupovati nepremičnin na Krimu, financirati tamkajšnjih podjetij ali zagotavljati storitev zanje.

Evropski turistični operaterji ne bodo smeli več nuditi storitev na Krimu, evropske ladje za križarjenja pa se ne bodo smele ustavljati v tamkajšnjih pristaniščih, razen v nujnih primerih.