Neuradno naj bi med drugim zboleli tudi zaposleni klinike, in sicer tudi taki, ki so se proti gripi cepili. To pritrjuje nekaterim informacijam, da letošnje cepivo proti gripi ni učinkovito.

Kot so za STA pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, iz ZDA res prihajajo poročila o ugotovitvah Centra za nadzor bolezni iz Atlante, da ujemanje sevov, ki krožijo, in tistih, ki so bili osnova za cepivo proti gripi za sezono letošnjo sezono, ni najboljše. "Neujemanje velja zgolj za influenco A(H3N2), ne pa za ostali dve komponenti v cepivu," dodajajo na inštitutu. V EU še nimamo podatkov, ker je zbolelih še malo in se analize, ki bi lahko potrdile podobno neujemanje sevov v cepivu, in tistih, ki krožijo, še delajo.

V centru iz Atlante menijo, da bo to lahko imelo za posledico nekoliko manjšo zaščitno učinkovitost cepiva, je za STA pojasnila Alenka Kraigher z NIJZ in dodajala, da cepljenje kljub manjšemu ujemanju še naprej svetujejo.

Kot pojasnjujejo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, je na infekcijski kliniki v primeru hospitalizacije otroka, mlajšega od 15 let, ob njem lahko prisoten samo eden od staršev oz. skrbnik. V izjemnih primerih pa lahko dovolijo obiske na oddelkih le lečeči zdravniki po predhodnem dogovoru.

So pa spet dovoljeni obiski na kliničnem oddelku za žilne bolezni, kjer so jih zaradi drisk prepovedali 5. decembra.