Resolucija poziva haaško sodišče in tožilstvo, naj znova preučita, ali so glede na nove okoliščine še vedno izpolnjeni pogoji za začasno izpustitev Šešlja. Kot opozarja, različni standardi, ki jih uporabljajo pri odločanju o začasnih izpustitvah, ne pripomorejo k doseganju zastavljenih ciljev sodišča. Resolucijo evropskega parlamenta je še pred njenim sprejetjem komentiral sam Šešelj, ki je dejal, da je nanjo zelo ponosen, še bolj kot na sredino deklaracijo hrvaškega sabora. Ponovil je, da ga bodo morale srbske oblasti v Haag vrniti s silo, saj se morebitnemu pozivu sodišča, da naj se vrne v pripor, ne bo prostovoljno odzval. Prostovoljno nazaj v pripor ne bo šel, saj mu haaško sodišče ni postavilo nobenih omejitev.

Preveč pozornosti Šešlju

Niso pa se vsi poslanci strinjali z resolucijo. Nekateri so tudi postavljali pod vprašaj objektivnost haaškega sodišča. Edini, ki je v razpravi Šešlja branil, je bil evropski poslanec iz vrst grške neonacistične Zlate zore Georgios Epitideios. Evropski poslanec iz Slovenije Igor Šoltes (Zeleni/Verjamem) resolucije ni le podprl, ampak se je pod njo tudi podpisal, kar je »predvsem podpora tistim, ki se v Srbiji borijo za to, da bo njihova družba odprta, tolerantna, moderna in demokratična«. Dejstvo, da je nedolžen, dokler se mu ne dokaže krivda za vojne zločine, Šešlju ne daje pravice, da širi laži in sovraštvo. Tudi Ivo Vajgl (Alde/DeSUS) je opozoril, da Šešelj, ki je na območju nekdanje Jugoslavije metafora za vojne zločine, ne bi smel dobiti toliko priložnosti, da razglaša svoje sovražne ideje. Proti resoluciji pa sta nastopila evropska poslanka Tanja Fajon (S&D/SD) in Slovak Eduard Kukan iz Evropske ljudske stranke (EPP).

Kukan povsem razume »zlo« vojne retorike in sovražnega govora, a parlament s svojim odzivom po njegovem ne bi smel ustvarjati dodatne napetosti in namenjati takšnemu človeku prevelike pozornosti. Fajonova je podobno spomnila, da velikokrat opozarja na nevarnosti sovražnega govora, radikalizma in nacionalizma ter da si bo vedno prizadevala za obsodbo tistih, »ki z manipulacijo in z vojno povezano retoriko želijo uresničiti politične cilje«, a vendar je kolege pozvala k »previdnosti in politični modrosti« glede resolucije, ki je ta trenutek nepotrebno dolivanje olja na ogenj. Jasno je, da gre za politične provokacije, zato evropski parlament ne sme postati »poligon za reševanje ali promocijo notranjepolitičnih tematik«. agencije