Na kongres namesto na sodišče

Ljubljanski okrožni sodnik Boris Gabrijel Hrovat je na včerajšnjem predobravnavnem naroku pogrešal oba obtoženca. »Vidmarju vabilo ni bilo izkazano, kljub temu da je odvetnik,« je pojasnil Hrovat, ki je predobravnavni narok za Mitjo Vidmarja preložil. Na zatožno klop ni sedel niti Dolenc, vendar pa je bil na sojenju prisoten njegov odvetnik Mitja Jelenič Novak. Glede na to, da se je Dolenčeva obramba neuspešno pritožila že na obtožnico, je Hrovat sprejel sklep, da Dolenc krivde ne priznava, s čimer se je strinjal tudi odvetnik Jelenič Novak. Ta je sodišču dodatno pojasnil, da je bil dr. Dolenc včeraj na kongresu nevrokirurgov v Zagrebu in da krivde tudi v prihodnosti ne namerava priznati.

Sporni vpis zemljiškega dolga ima svojo predzgodbo: Izraelec Elyjahu Mesika je zaradi zapletov po operaciji pri Dolencu v ljubljanskem kliničnem centru postal hud in trajen invalid. Ker je prek izraelskega rabina denar za operacijo izročil neposredno Dolencu v ZDA, je za odškodnino tožil neposredno slovenskega nevrokirurga in ne kliničnega centra ter v Izraelu s sodbo uspel. Ker je sodba priznana tudi v Sloveniji, mu Dolenc dolguje kar okoli šest milijonov evrov (vključno z obrestmi), prav zaradi dolga pa naj bi Dolenc po nasvetu odvetnika Vidmarja decembra 2012 pri notarju Miru Košaku vpisal domnevno lažni dolg na dve svoji ljubljanski nepremičnini. Tako je prepričano tožilstvo, ki Dolenca dolži poskusa goljufije, Vidmarja pa pomoči pri tem kaznivem dejanju.

Na pomoč poklical sodelavko

Za to, da je v Dolenčevi zgodbi s spornim zemljiškim dolgom – v nasprotju s številnimi podobnimi primeri – prišlo do obtožnice, imata največ zaslug Mesikova odvetnica Sarah Cooper in izvršitelj Danilo Mavec, ki je na zemljiški knjigi zarubil zdravnikovo zemljiško pismo. Dolenc ga namreč sploh ni (pravočasno) dvignil.

Teden dni po rubežu je Dolenc v družbi Vidmarjevega kolega iz odvetniške pisarne prišel k izvršitelju in zahteval zemljiški pismi za ljubljanski nepremičnini. Pisem mu niso izročili, istega dne pa je iz Vidmarjeve odvetniške pisarne prišel še dopis, da so terjatve zemljiškega dolga odstopili tedanji postojnski podžupanji in direktorici Dolenčevega inštituta za nevrokirurgijo Margareti Srebotnjak Borsellino. Po naših neuradnih informacijah je Srebotnjak-Borsellinova pred preiskovalno sodnico potrdila, da ni imela do Dolenca nobene terjatve, ter povedala, da jo je Dolenc tedaj poklical in prosil, ali jo lahko pooblasti, da odide po zemljiška pisma k izvršitelju. Ker je bila ravno na poti v tujino, mu je odgovorila, da bo šla k izvršitelju po vrnitvi, vendar pa so jo prej že poklicali kriminalisti. Kasneje ji je Dolenc razložil, da je prišlo do »nekih neskladij« in da zemljiških pisem ne bodo prevzemali.

Dolenc se med sodno preiskavo ni zagovarjal, soobtoženi Mitja Vidmar pa je po naših informacijah tedaj zavzel stališče, da očitki tožilstva ne izpolnjujejo vseh zakonskih znakov kaznivega dejanja. Poudaril je, da je bil kot odvetnik dolžan storiti vse, da zavaruje pravice Dolenca, vendar v isti sapi dodal tudi, da z vpisom zemljiškega dolga tako in tako nihče ni imel manj pravic, Dolenc pa tudi ne manj obveznosti.

Sojenje se bo najprej nadaljevalo s preloženim predobravnavnim narokom, na katerem se bo moral o krivdi pred sodiščem izjasniti Vidmar, nato pa bo sledila glavna obravnava.