V prestolnici bodo začeli ocenjevati škodo po poplavah predvidoma konec prihodnjega tedna, je napovedal vodja oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo Robert Kus. Po prvih ocenah občinskega oddelka je bilo poplavljenih okoli 900 objektov.

Ljubljanski župan Zoran Janković je ob teh podatkih razočaran pripomnil, ali res potrebujemo poplave vsaka štiri leta, da državo opozorijo na ukrepanje. Ponovno je pozval vlado, naj ne odlaga izvedbe že sprejetih protipoplavnih ukrepov, saj ti stanejo bistveno manj, kot znaša poravnavanje škode zaradi vsakokratnih poplav.

Janković se je obregnil tudi ob župana in občane občine Dobrova - Polhov Gradec, ki nočejo nič slišati o zadrževalniku Razori. »Ta zadrževalnik je ključen in Ljubljani prinaša velike koristi. Ena skupina prebivalcev ne more odločati tako, da se vsej državi dela škoda,« je bil jasen Janković, ki je sosednji občini pred časom obljubil, da bo Ljubljana plačala morebitno škodo na kmetijskih površinah zaradi zadrževanja poplavnih voda.

Nekateri prebivalci s poplavljenih območij pa so ljubljanski občini očitali, zakaj ni sprožila zvočnega alarma kot opozorilo na poplave. Kus je priznal, da so o tem ukrepu razmišljali, a se zanj niso odločili iz dveh razlogov. Prvič zato, ker je kazalo, da poplavni val ne bo tako velik. In drugič zato, ker prejšnji dan ni bil oznanjen rdeči alarm za Ljubljano in so se bali, da prebivalci ne bi prepoznali, da zvočni alarm opozarja na nevarnost poplav. »Zato smo se raje odločili, da smo ljudi obveščali prek medijev,« je dodal Kus.

Kako nevarne so poplave, je v sredo na Rakovi jelši žal izkusil 44-letni moški, ki je kljub opozorilom želel prečkati most nad potokom Curnovec. Ko je stopil na most, ga je voda spodnesla, občan je padel in močan tok ga je odnesel s seboj, so povedali na policiji. Kljub prizadevanjem policistov in gasilcev moškega do včerajšnjega zaključka redakcije niso našli.