Torkovi nemiri so izbruhnili, ko je množica z mačetami in lopatami v rokah preprečila zdravstveni ekipi v Koiduju testiranje starejše ženske. Ko so zdravstveni delavci na pomoč poklicali varnostnike, je izbruhnilo nasilje, v katerem sta bila ubita dva človeka, deset pa je bilo ranjenih, je pojasnil zdravnik iz javne bolnišnice Koiduja.

»Dve trupli sta sedaj v mrtvašnici. Ne morem reči, ali imata strelne rane oziroma kaj je vzrok njune smrti, sej obdukcije še ni bilo,« je povedal neimenovani zdravnik. Ob tem je dodal, da so v bolnišnico pripeljali številne ljudi, vključno z pripadniki varnostnih sil, a nihče od njih ni v smrtni nevarnosti.

Sina starejše ženske, ki je organiziral protest, ker naj njegova mati ne bi bila okužena, policija še išče. Ženska, za katero so sumili, da je okužena z ebolo, je sicer že umrla.

Izolacija in zdravljenje

Med ukrepi, ki bi pripomogli k obvladovanju ebole, je izpostavil ustrezno izolacijo in zdravljenje potrjenih primerov ter varne pokope smrtnih žrtev ebole, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

»To epidemijo bo mogoče, kot je bilo mogoče že v preteklosti, zajeziti štirih do šestih mesecih,« je na azijsko-pacifiški konferenci IFRC v Pekingu povedal Sy in opozoril, da vedno obstaja cena za neukrepanje.

Merjenje temperature potnikom

Ameriški uradniki so začeli meriti temperaturo potnikom iz treh držav 11. oktobra na letališču JFK v New Yorku, kasneje pa so to razširili še na Newark, Chicago, Washington in Atlanto. Povišana temperatura je eden od simptomov ebole, bolezni, za katero je v desetih mesecih od izbruha umrlo 4500 ljudi, največ v omenjenih treh državah zahodne Afrike.

Iz Liberije, Sierre Leone in Gvajane ni neposrednih letalskih zvez, vendar od tam vsak dan prileti v ZDA 150 ljudi. Od 11. oktobra je na pet letališč, kjer merijo temperaturo, priletelo 562 ljudi oziroma 94 odstotkov vseh, ki prihajajo iz treh afriških držav. Poslej bodo nadzirali vse.

Obama se je s tem deloma odzval na pozive kongresnikov republikanske stranke, da je treba povsem zapreti mejo za tri afriške države. Podobno kot potnikom iz teh držav bodo morali pred vstopom v Ruando temperaturo izmeriti potnikom iz ZDA in Španije. Ruanda, ki ni ob tokratnem izbruhu ni zabeležila nobenih primerov ebole, je povsem zaprla mejo za potnike iz Liberije, Sierre Leone in Gvajane ter Senegala, kjer so odkrili le en primer ebole.

Dan dobrih novic v ZDA

V ZDA pa je bil torek dan dobrih novic. Nacionalni inštitut za zdravje pri Washingtonu je sporočil, da se je zdravstveno stanje medicinske sestre Nine Pham izboljšalo. Mati njene kolegice Amber Vinson, ki se zdravi v Atlanti pa je povedala, da se hči dobro počuti. Obe medicinski sestri sta se okužili v Dallasu od Thomasa Erica Duncana, ki je ebolo prinesel iz Liberije, za njo pa umrl v Dallasu.

Center za nadzor nad boleznimi in preventivo (CDC) je bolnišnicam izdal nova priporočila glede postopkov v zvezi z bolniki z ebolo. Za Phamovo in Vinsonovo še vedno ne vedo, kako sta se okužili od Duncana, vendar pa se sedaj priporoča, da morajo biti zdravstveni delavci okrog bolnika povsem zakriti z zaščitno opremo, morajo se uriti v oblačenju in slačenju te opreme, na delovnem mestu pa jih mora pri tem spremljati poseben nadzornik.

Iz bolnišnice v Omahi v zvezni državi Nebraska pa so sporočili, da je 33-letni snemalec Ashoka Mukpo, ki je med delom za televizijo NBC dobil ebolo v Liberiji, že tri dni ozdravljen in bo danes lahko odpotoval domov na Rhode Island.