Ljubljana. Napadalec, ki je prejšnji ponedeljek v ljubljanskih Mostah odvrgel ročno bombo na dvorišče hiše upokojene tožilke Jožice Boljte Brus, je stari znanec policije in pravosodja. Čeprav šteje šele 27 let, je bil že večkrat obsojen zaradi nasilja, požigov in premoženjskih prestopkov. Ljubljančan Matevž Zajc, ki je le nekaj dni pred napadom na tožilko prišel iz zapora, je že v priporu, policisti pa so ga ovadili zaradi poskusa uboja, povzročitve splošne nevarnosti in posesti orožja.

DNK na neaktivirani bombi

Po naših informacijah je Zajc, ki živi blizu tožilke, policistom priznal napad, vendar hkrati dodal, da je bil zgolj izvajalec po tujem naročilu. Za zdaj pa menda ni povedal, kdo naj bi bil naročnik napada.

Vodja kriminalistov na generalni policijski upravi Marjan Fank je včeraj pojasnil, da vse okoliščine in motiv za napad še niso razčiščeni. »Ker ne moremo izključiti možnosti, da je bilo dejanje povezano s preteklim delom oškodovanke, se v tem delu kriminalistična preiskava še nadaljuje,« je bil včeraj še previden Fank. Kljub temu naj bi policisti tožilko nehali osebno varovati, je pa njihova prisotnost v okolici še vedno močno povečana.

Ali je Zajc, ki naj bi imel v preteklosti tudi težave z mamili, deloval na lastno pest ali pa je dejansko le izpolnil ukaz nekoga tretjega, tako še vedno ni razjasnjeno, znano pa je, da se je napada na tožilkin dom na srečo lotil precej nespretno. Policisti so namreč v okolici tožilkine hiše (blizu ceste) našli še eno ročno bombo, ki pa je bila neaktivirana. Na njej so našli biološke sledi, analiza DNK pa jih je pripeljala do 27-letnega Zajca. Aretirali so ga že v petek, sledilo je pridržanje, preiskovalna sodnica pa ga je po zaslišanju poslala v pripor. Zajc se je tako vrnil v ljubljanski zapor, iz katerega so ga izpustili le tri dni pred napadom z bombo.

Več klicev s skrite številke

Čeprav je Zajc živel v bližini doma upokojene tožilke, ga Boljte-Brusova ne pozna, niti ga ni obravnavala med svojim delom na tožilstvu, nam je zaupala včeraj. Prav tako tožilka, ki je nekaj časa vodila tudi skupino državnih tožilcev za posebne zadeve, v zadnjem času ni bila deležna nobenih groženj, je pa na mobilnem telefonu opazila več neodgovorjenih klicev s skrite številke.

Bomba na dvorišču je bila zato še toliko večje presenečenje za upokojeno tožilko, ki se je z grožnjami v preteklosti že srečevala. Ko je bila še aktivna tožilka in je preganjala »težkokategornika« med tihotapci ilegalnih prebežnikov Josipa Lončariča, jo je morala policija intenzivno varovati kar šest mesecev.

Tokratni napad se je tako na srečo končal le z gmotno škodo v višini tisoč evrov. Drobci bombe so namreč poškodovali tožilkino in sosedovo hišo ter na dvorišču parkirani avtomobil.

»Ponovno poudarjamo, da ostro obsojamo nasilno dejanje, storjeno pred hišo upokojene državne tožilke, še zlasti, če je povezano z delom, ki ga je opravljala v svoji službi. Zato je pohvalno, da je bil domnevni storilec tega dejanja hitro odkrit in priveden pred preiskovalnega sodnika,« so se včeraj prek medijev odzvali na vrhovnem državnem tožilstvu, kjer pa po drugi strani vodstvo menda še ni »našlo časa« za bolj oseben izraz podpore prizadeti tožilki.