Medtem ko Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) v teh dneh prevzema posojila, ki sta jih ACH odobrili Probanka in Factor banka, in se pripravlja na prevzem slabih terjatev Abanke, so pospešek dobila tudi pogajanja o dolgoročnem reprogramu skupno 110 milijonov evrov posojil ACH.

Uprava ACH pod vodstvom Rasta Oderlapa naj bi na sestanku minuli četrtek z bankirji uskladila večino nesoglasij. Končni dogovor o finančnem prestrukturiranju in dolgoročnem reprogramu posojil naj bi bil v večji meri že usklajen, bankirji pa naj bi ga v naslednjih dneh začeli podpisovati. Po končnem prevzemu slabih posojil Probanke, Factor banke in Abanke bodo v DUTB pod svojim nadzorom imeli za skupno okoli 75 milijonov evrov terjatev do ACH, le nekaj manj, kot jih potrebuje za potrditev postopka preventivnega prestrukturiranja. V primeru, da bi postopek potrdili upniki z najmanj 75 odstotki zavarovanih in prav tolikšnim delom nezavarovanih terjatev, bi dogovor veljal tudi za tiste banke upnice, ki se z njim ne bi strinjale.

Menedžerji bi plačevali nizke obresti

Kopja pa se po neuradnih informacijah še vedno lomijo pri višini obrestne mere. V ACH naj bi namreč pričakovali, da jim bodo banke posojila reprogramirala po vsega 3,5-odstotni letni obrestni meri, kar je manj, kot plačujejo celo nekatera uspešna proizvodna podjetja v državi.

A medtem ko naj bi se v DUTB s temi pogoji strinjali, pa se z njimi poleg nekaterih manjših upnic po neuradnih informacijah ne strinjata NLB in Hypo banka oziroma njena avstrijska lastnica. Ti morata zaradi zavez evropski komisiji pri vseh svojih posojilih dosegati ustrezen pozitivni donos. Po tako ugodnih pogojih bi lahko NLB in Hypo svoja posojila podaljšali za največ leto dni. Največja državna banka je svoja posojila ACH in menedžerski družbi Protej v začetku leta sicer že prenesla na DUTB, vendar pa je v svojem portfelju obdržala posojila, ki jih je odobrila nekaterim hčerinskim podjetjem ACH.

Prodaja hotelov se začenja, Debitela zaključuje

In kako bodo v ACH odplačali svoje dolgove? Po neuradnih informacijah naj bi se z bankami dogovorili, da bodo prodali svoj večinski delež v družbi Union Hoteli (nekdanji Grand Hotel Union) in Debitel. Kot smo že poročali, so v ACH že v spomladanskih mesecih začeli iskati kupca za svojega mobilnega operaterja, prodajni postopki pa naj bi se zdaj bližali zaključku. V ACH pravijo, da trenutno še zbirajo zavezujoče ponudbe za nakup Debitela, medtem ko so v postopku prodaje Uniona Hotelov za zdaj opravili šele izbor svetovalca, ki bo za njih vodil prodajne postopke.

V holdingu bodo morali prodati tudi svoje poslovno nepotrebne nepremičnine, med drugim poslovno stavbo v Baragovi ulici v Ljubljani, ki so jo že v začetku letošnjega leta izpraznili. To potrjujejo tudi v ACH, a obenem dodajajo, da nepremičnin, ki jih potrebujejo za opravljanje svoje dejavnosti, ne nameravajo prodati.

Toda s prodajo Debitela, Uniona Hotelov in nepremičnin ACH še zdaleč ne bo mogel odplačati vseh svojih dolgov. Pomemben del poplačila bančnih posojil naj bi tako v prihodnjih letih prek izplačila dividend prispevala Adria Mobil. Novomeški proizvajalec avtodomov in počitniških prikolic je lani ustvaril deset milijonov evrov čistega dobička oziroma slaba dva milijona evrov več kot leta 2012. Konec lanskega leta je imela Adria Mobil za slabih 45 milijonov evrov finančnih obveznosti, od tega 24 milijonov evrov zaradi izdaje obveznic, s katerimi je lani svoji lastnici izplačala izredne dividende.

Menedžerji brez dividend

V zadnjih dneh so se v ACH z bankami že dogovorili tudi o nekaterih zavezah, ki jih bo moral holding spoštovati v prihodnjih letih. Poleg tega, da bodo morali Adrio Mobil vrniti v neposredno last ACH (prva je od decembra lani v lasti Proteja), holding v naslednjih letih brez soglasja bank ne bo smel izplačevati dividend. To so nam potrdili tudi v ACH, a obenem dodali, da sklepov lanskoletne skupščine, na kateri je Protej potrdil izplačilo rekordnih dividend, ne morejo razveljaviti. Kako bo brez dividend svoje dolgove poravnaval Protej, ki drugih prihodkov nima, za zdaj ni znano. Po neuradnih informacijah pa naj bi mu DUTB odobrila večletni moratorij na odplačilo dolgov. Protej naj bi tako svoje dolgove začel vračati šele, ko bo svoje dolgove poplačal ACH oziroma ko se bo finančni dolg ACH znižal na vzdržno raven.

Oderlap odslovil Mihatovićevo

Še pred sklenitvijo dogovora z bankami pa je že prišlo do sprememb v vodstvu ACH. Funkcijo finančnega direktorja je namreč pred kratkim prevzel Peter Krivc, ki je bil pred prihodom na ACH zaposlen v Abanki Vipi. Na tej funkciji je Krivc zamenjal dolgoletno prvo finančnico ACH Vero Mihatović, s katero je po neuradnih informacijah prekinil tudi pogodbo o zaposlitvi. Kot je znano, je Mihatovićeva po razrešitvi Sonje Gole kratek čas celo vodila ACH, a je sodišče nato njeno imenovanje razveljavilo. Toda Krivc na ACH po navedbah naših virov ni prišel na zahtevo bank, temveč na povabilo Oderlapa.

Spomnimo, da so bankirji še pred nedavnim zahtevali tudi imenovanje svojega predstavnika, ki bi v ACH nadziral postopek prestrukturiranja in imel nadzor nad financami holdinga. Poleg tega banke zahtevajo tudi razširitev nadzornega sveta in imenovanje svojih predstavnikov, vendar se o imenih doslej še niso uskladili. Pričakovati je, da bo enega predstavnika v nadzorni svet kot največja upnica predlagala DUTB, enega nadzornika pa naj bi dobile preostale bančne upnice.