Ajdovski Mlinotest je po dveh letih vnovič v večinski lasti Vipe Holdinga. Profesionalni igralec golfa Ivo Stomilović je namreč holdingu prodal svoje podjetje Go!. Prek njega je Stomilović od Vipe Holdinga poleti 2012 kupil 30 odstotkov Mlinotesta, vendar ji dogovorjenih osmih milijonov evrov kupnine nikoli ni poravnal.

Za Go! je Stomilović po trditvah likvidacijskega upravitelja Vipe Holdinga Milana Gombača dobil le simboličen znesek v višini okoli 200 evrov, s katerim so pokrili stroške notarja. Kot smo razkrili v Dnevniku, je bil Stomilović zgolj navidezni lastnik, Vipa Holding pa mu je šla vseskozi na roke. Gombač se je s Stomilovićem dogovoril, da jim bo Go! kupnino poravnaval kar po obrokih. A po plačilu prvega obroka so se plačila ustavila. Kljub temu je Gombač še pred plačilom celotne kupnine na Go! preknjižil vse neobremenjene delnice Mlinotesta, v dveh letih pa zaradi kršitve pogodbe njihovega vračila ni zahteval. Sedaj Gombač trdi, da je Gorenjska banka od njih zahtevala, da ne smejo izvesti nobenih aktivnosti.

Spomnimo, da je Vipa Holding delnice Mlinotesta na Go! preknjižila le dva dni po tem, ko je Gorenjska banka na sodišče vložila predlog za izvršbo zaradi izterjave sedmih milijonov evrov posojil. Gorenjski banki je pozneje uspelo vpisati tudi zastavno pravico na domala vse premoženje Vipe Holdinga, vključno s terjatvijo do Go!. Gorenjska banka je lani prek borze poskušala prodati preostalih 48 odstotkov Mlinotesta, ki jih Vipi Holdingu ni uspelo umakniti pred rubežniki, a so si v banki nato premislili. Ključna težava pri prodaji Mlinotesta je bil predvsem spor med Abanko in Vipo Holdingom, ki ne priznava 10-milijonske terjatve Abanke.

Gombač napoveduje, da bo Vipa Holding v prihodnjih tednih sama objavila poziv za prodajo večinskega, 77-odstotnega deleža Mlinotesta. »Pričakujem, da bomo za naš delež iztržili najmanj toliko, kot znaša njegova borzna vrednost, oziroma še nekoliko več,« je bil kratek Gombač. Če bi se uresničile njegove napovedi, bi Vipa Holding za svoj delež v Mlinotestu iztržila najmanj 10,7 milijona evrov, pri čemer bi za plačilo glavnice in natečenih obresti Gorenjske banke morala plačati okoli dva milijona evrov nižji znesek.