Prvo sojenje proti koncu

Kot je znano, sta 7. oktobra 2007 blizu vhoda v ljubljanski lokal Global varnostnika Vip Varovanja Bukovac in Suljanović takrat komaj 20-letnega Gorazda Čamernika tako hudo pretepla, da je tri dni pozneje v bolnišnici umrl zaradi hudih poškodb glave. Zaradi tega je najprej steklo sojenje na kazenskem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča, na katerem sta bila varnostnika pravnomočno obsojena na osem let zapora. Medtem je Gorazdov oče vložil še civilno tožbo – naslovil jo je na varnostnika (Bukovac je bil v Vip Varovanju zaposlen uradno, Suljanović pa na črno), njunega domnevnega šefa Praštala, Zavarovalnico Maribor, pri kateri je imelo Vip Varovanje zavarovano civilno odgovornost, in državo, češ da proti varnostnemu podjetju ni pravočasno ukrepala, čeprav je vedela, da zaposluje na črno.

V tem postopku so do zdaj zaslišali že vse tožence in priče, sredi lanskega leta pa angažirali še dva izvedenca. Prvega, strokovnjaka za sodno medicino dr. Armina Alibegovića, so povprašali, ali je alkoholiziranost pokojnega Čamernika kakor koli vplivala na to, da se je dogodek zanj končal tako tragično. Po naših podatkih naj bi izvedenec na to vprašanje odgovoril nikalno. Drugi je bil psihiatrični izvedenec dr. Dragan Terzič, ki je prav tako že izdelal strokovno mnenje. Ugotavljal je, kakšne duševne bolečine je Danilo Čamernik prestajal in jih še prestaja zaradi sinove tragične smrti. Podrobnosti mnenja še niso znane, je pa menda Čamernikov odvetnik Franci Matoz k mnenju že nanizal nekaj pisnih pripomb. V tej pravdi je zdaj pričakovati še en narok, potem pa bi sodnica morda že lahko pripravila pisno sodbo.

Izogibanje odgovornosti

Njena vsebina bo zagotovo vplivala na tožbo, ki sta jo za Danilom Čamernikom vložila tudi Slavka in Matej Čamernik. Naslovila sta jo na iste tožence, izpustila sta le Danijela Praštala in namesto njega tožila tedanjega direktorja Vip Varovanja Mirsada Begića. Gorazdova mati zahteva 30.000 evrov odškodnine, brat pa deset tisočakov manj. Med toženimi strankami se je znašlo tudi notranje ministrstvo kot pristojno za podeljevanje licenc varnostnim službam in za nadzor nad njihovim delovanjem. Mati in sin sta v tožbi opisala trpljenje zaradi tragedije, ki še vedno traja. Najbolj pa ju je prizadelo obnašanje vpletenih po usodnem dogodku. Global je še leto dni normalno deloval naprej, pa tudi vsi drugi vpleteni so se po njunem mnenju trudili izogniti vsakršni odgovornosti za Gorazdovo smrt. Kot da njegovo mlado življenje ni pomenilo prav ničesar in je bilo povsem brez vrednosti, sta zapisala v tožbi.