Med počitnicami na hrvaški obali je otroka naše bralke R. N. (njene podatke hranimo v uredništvu) doletelo vnetje ušesa. Zdravniško pomoč je poiskala v najbližjem zdravstvenem domu. »Medicinska sestra, ki smo jo srečali na hodniku, nas je napotila v turistično ambulanto.« Ko je zdravnica otroka pregledovala, je našo sogovornico obvestila o tem, da so storitve v tej ambulanti plačljive. »Zdelo se mi je nenavadno, saj sem takoj ob prihodu medicinski sestri oddala evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja, s katere je prepisovala podatke in jih zapisovala v knjigo.«

Ker so bolezni ali nezgode tudi med počitnicami neizogibne, ima naša sogovornica vselej urejeno zdravstveno zavarovanje za tujino z evropsko kartico zavarovanja, kar sicer zavarovancem svetuje tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). S kartico ali s konvencijskim potrdilom za Bosno in Hercegovino naj bi se zavarovanci izognili neposrednemu plačilu praviloma visokih stroškov za opravljene zdravstvene storitve v tujini.

Nikar v turistično ambulanto!

Ker je naša sogovornica v preteklih letih prav to ambulanto v omenjenem zdravstvenem domu obiskala večkrat in so bile zdravstvene storitve zaradi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja brezplačne, se s plačilom ni strinjala. A mlada zdravnica ji je odgovorila, da o uveljavljanju zdravstvenega zavarovanja ne ve nič, saj je delo v tej ambulanti šele začela, s tem, kako je bilo v preteklih letih, pa ni seznanjena. Tako mami bolnega otroka ni preostalo drugega, kot da po pregledu in izdanem receptu za zdravilo plača račun v višini 230 hrvaških kun ali slabih 30 evrov.

»Po vrnitvi domov so mi na območni enoti ZZZS povedali, da bi me morala zdravnica preusmeriti na dežurnega zdravnika v zdravstvenem domu, saj je turistična ambulanta namenjena predvsem za turiste brez sklenjenega zdravstvenega zavarovanja v tujini. S podobnimi težavami pa naj bi se s Hrvaške vračalo mnogo slovenskih zavarovancev. Tudi večina preostalih čakajočih pred ambulanto, govorili so nemško, italijansko in angleško, je imela s seboj evropsko kartico,« pravi sogovornica.

Da je ljudi, ki so imeli tovrstne težave, več, so nam potrdili tudi na ZZZS, čeprav natančnejših podatkov o njihovem številu nimajo. Tiskovni predstavnik Peter Rutar pravi, da so težave opazili že lani, kar je sprožilo dva sestanka med zavodoma za zdravstveno zavarovanje obeh držav. Prvi je bil v Zagrebu oktobra lani, drugi v Ljubljani maja letos. Hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje (HZZO) naj bi pred turistično sezono izvedel vse potrebne ukrepe, da se težave ne bi ponavljale.

Pravila so jasna

Tako naj bi bilo v vseh ordinacijah, tako pogodbenih kot turističnih ambulantah na Hrvaškem, na vidnem mestu obešeno obvestilo, ali se v njih sprejema evropska kartica ali ne. Da bi preprečili kakršne koli težave, naj bi imele vse pogodbene zdravstvene ustanove na svojih vratih novo oznako – uradno nalepko, da sprejemajo evropsko kartico. Obenem pa naj bi hrvaška stran ponovno izdala navodilo, da turistov, ki imajo evropsko kartico, v zdravstvenih ustanovah ne smejo napotovati v turistične ambulante, pač jih morajo informirati o možnosti dostopa do zdravstvenega varstva pri pogodbenih partnerjih HZZO (ob tem pa jim pustiti možnost, da do zdravstvenega varstva na svoje stroške dostopajo tudi v nepogodbenih ordinacijah).

A tovrstnih navodil, kot kaže, marsikje na Hrvaškem ne upoštevajo. Zato na slovenskem zavodu za zdravstveno zavarovanje zavarovancem svetujejo, naj se v takšnih primerih obrnejo na hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje (na brezplačno telefonsko številko 0800 7999). »Od izvajalca zdravstvenih storitev na Hrvaškem pa naj zahtevajo pisno obrazložitev, zakaj ne sprejme evropske kartice zdravstvenega zavarovanja.«

Ob tem pa na ZZZS opozarjajo na doplačila, ki lahko v določenih državah doletijo tudi turiste, ki imajo urejeno zavarovanje za tujino in morajo poiskati zdravniško pomoč. »Sistem doplačil je v veljavi v nekaterih državah in velja za vse zavarovane osebe, tudi za turiste, ki predložijo evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja,« pravi Rutar. S predložitvijo evropske kartice zdravstvenega zavarovanja so namreč zavarovanci upravičeni do zdravstvenih storitev pod pogoji, ki jih določa nacionalna zakonodaja posamezne države za svoje državljane.