Z virusom ebole se je okužil 21-letnik iz sosednje Gvineje, kjer se epidemija prvič pojavila decembra lani. Tam se je nahajal na opazovanju, a je nato izginil in pobegnil v Senegal, je danes povedala senegalska ministrica za zdravje Awa Marie Coll Seck.

Zdaj je v karanteni v senegalski prestolnici Dakar. Senegalske oblasti so opozorile, da je 21-letnik v državo najverjetneje prispel 27. avgusta.

Senegal je peta zahodnoafriška država, kjer so zabeležili virus ebole, še navaja dpa.

EU o soočanju z ebolo: Osamiti je treba bolezen, ne držav

V EU so danes pozvali k bolj usklajenemu in celovitemu mednarodnemu soočanju s hemoragično mrzlico ebolo. To ni le zdravstven in humanitaren, ampak sistemski problem, ki lahko ima katastrofalne posledice. Osamiti je treba bolezen, ne prizadetih držav, opozarjajo viri pri EU in ponavljajo, da so tveganja v Evropi zelo zelo majhna.

"Ebola si zasluži vso našo pozornost," opozarjajo viri. To namreč ni le zdravstven in humanitaren, temveč sistemski problem, saj bolezen spodkopava vse sektorje v prizadetih državah, poleg zdravstvenega tudi trgovino, kmetijstvo in promet, so ponazorili.

Finančna pomoč je pomembna, ampak predvsem je nujno zagotoviti usklajen in vsestranski odziv mednarodne skupnosti, ki ga sedaj ni, so izpostavili viri.

Zajeziti bolezen je njuno

Nujno je zajeziti širjenje ebole, saj lahko popolnoma zavre in celo uniči dosedanji razvoj Zahodne Afrike, a ne s prekinitvijo stikov s prizadetimi državami, opozarjajo v Bruslju.

"Osamiti je treba bolezen, ne pa tudi držav, saj se te tako ne morejo boriti z njo," so posvarili in opozorilo utemeljili z besedami, da je vse preveč paničnih in nepremišljenih odpovedi letov v te države oziroma iz njih.

V Evropi so tveganja zelo zelo majhna, zelo neverjetno je, da bi lahko ebola dosegla EU. Za zdaj so znani le trije primeri okužb ljudi iz EU, ki so bili v Zahodni Afriki. Zabeležile so jih Španija, Velika Britanija in Nemčija, so pojasnili viri.

Najhujša epidemija doslej

To je prva epidemija ebole v Zahodni Afriki od odkritja virusa leta 1976 in najhujša doslej. Smrtnost ob okužbi z ebolo je od 60- do 90-odstotna, saj cepiva oziroma zdravila ni.

Po podatkih, zbranih do 26. avgusta, se je z ebolo okužilo 3069 ljudi, 1552 jih je umrlo, kaže statistika Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki ob tem priznava, da je dejansko stanje verjetno precej hujše.

Doslej je najnovejši izbruh ebole prizadel Gvinejo, Liberijo, Sierra Leone, Nigerijo in Senegal, kjer so prvi primer potrdili danes. O ločenem izbruhu so poročali tudi v Kongu.

11,9 milijona evrov humanitarne pomoči

EU je doslej v odzivu na izbruh ebole od marca letos namenila 11,9 milijona evrov humanitarne pomoči skozi partnerske organizacije, kot so Zdravniki brez meja, WHO ter Rdeči križ in Rdeči polmesec. Članice so zagotovile tudi dodatno bilateralno pomoč.

Ebola je bila ena od točk na dnevnem redu izrednega zasedanja zunanjih ministrov EU sredi avgusta, v soboto pa bodo sklepe o eboli predvidoma sprejeli tudi voditelji članic EU.

Ministri so avgusta v sklepih izrazili globoko zaskrbljenost nad najhujšim izbruhom bolezni doslej ter obljubili solidarnost in podporo prizadetim državam, zdravstvenemu osebju in mednarodnim organizacijam, ki se borijo z ebolo.

Poleg tega so že ministri avgusta pozvali tudi k usklajenemu mednarodnemu odzivu, ki je ključen za zajezitev širjenja virusa ebole.