Leljak mu je očital odobritev umora

Zasebnega tožilca je močno zbodlo, ker je januarja Leljak najprej na svoji spletni strani pod rubriko »Kliči Zemljariča za umor« med drugim zapisal, da je Zemljarič »odobril predlagano akcijo svojega podrejenega Milana Paulina, šefa oddelka za emigracijo v slovenski SDV, da se likvidirata dva pripadnika hrvaške emigracije... Takrat je menil, da Nikica Martinović zaradi dolgoletnega vodenja spominskih slovesnosti v Pliberku zasluži smrt...« Podobno je Leljak izjavil tudi na novinarski konferenci svojega Društva za raziskovanje polpretekle zgodovine. Dejal je, da »dokumenti, pridobljeni v Arhivu RS, kažejo, da je takratni načelnik Službe državne varnosti v Sloveniji Janez Zemljarič odobril akcijo, v kateri je bil leta 1975 v Celovcu ubit hrvaški emigrant Nikica Martinović.« »Tako da je Zemljarić v bistvu odobril umor Martinovića,« je odgovoril na eno od novinarskih vprašanj.

V zasebni obtožbi piše, da je Leljak na tak način neposredno in nepogojno impliciral, da je neposredno in aktivno sodeloval pri kaznivem dejanju umora. Pri tem naj bi se raziskovalec polpretekle zgodovine zavedal, da so njegove interpretacije dokumentov nepravilne, pa jih je kljub temu razširjal, da bi ga blatil in zaničeval. S tem naj bi širil sovraštvo in prezir ter grobo posegel v čast in dobro ime zasebnega tožilca.

Zaslišali bi tudi Milana Dorića

Po Zemljaričevih navedbah iz nobene od listin, ki jih je predložil obtoženi, ne izhaja, da bi odobril kakršno koli likvidacijo oziroma akcijo, v kateri bi bil kdor koli ubit. Neresničnost teh izjav dokončno potrjuje dopis Hrvaškega revolucionarnega bratstva, češ da je Martinovića ubila omenjena združba, ki ji je tudi sam pripadal, je zapisano v obtožbi. In še, da se Zemljarič počuti razžaljenega, sploh ker še nikoli ni bil kaznovan – nasprotno, v preteklosti je opravljal številne javne funkcije in uživa ugled doma in v tujini.

Zemljariča včeraj na sodišče ni bilo, je pa njegov zagovornik Marko Kosmač predlagal številne dokaze, ki naj bi jih na sojenju izvedlo sodišče. Med drugim je predlagal priče, ki bi potrdile, kako se je zasebni tožilec čutil razžaljenega (na primer ženo in soseda), pa tudi zaslišanje Milana Dorića, ki živi v Nemčiji in naj bi po navedbah Leljaka v resnici likvidiral Martinovića. Leljak in njegova zagovornica Lucija Šikovec Ušaj sta se s slednjim strinjala. Leljak je med drugim predlagal tudi vpogled v številne dokumente, ki naj bi dokazovali, kako je delovala SDV in da so med onemogočanje nasprotnikov komunističnega režima spadale tudi likvidacije. Kdaj se bo začelo sojenje, še ni znano.