V Cardiffu v Veliki Britaniji bo 4. in 5. septembra vrh zveze Nato, ki se ga bodo med drugim udeležili ameriški predsednik Barack Obama, nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik François Hollande. Kdo bo vodil slovensko delegacijo, še ni znano. Na vrh namreč želita tako premierka, ki opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek, kot predsednik države Borut Pahor, in očitno je prišlo med kabinetoma do polemike, kakršna Sloveniji že v preteklih mandatih ni bila tuja.

Odhajali le premierji, vendar...

Zgodovina pove, da se je od slovenske včlanitve v zavezništvo leta 2004 vseh vrhov Nata udeležil predsednik vlade. Dvakrat je bil to prav Pahor. V krogih blizu Bratuškove so tako poudarili, da zastopanje države v Natu sodi med delovne obveznosti predsednika vlade in da doslej predsedniki republike na ta zasedanja niso hodili. Dodali so, da je vabilo na vrh v Cardiffu prejela premierka in se bo nanj tudi odzvala.

Zgodovina pa pove tudi, da Slovenija še ni bila v takšnem položaju kot zdaj, ko bo v času vrha zveze Nato očitno že imela novega mandatarja, medtem ko bo odhajajoča vlada s premierko na čelu opravljala tekoče posle.

Prav to kot razlog, zakaj je Pahor menil, da bi bila na zasedanju primerna njegova udeležba, navajajo v uradu predsednika republike. Poudarili so še, da se bo na vrhu Nata izbralo novega generalnega sekretarja ter sprejelo zaveze članic za naslednje obdobje. In dodali, da je predsednik države tudi vrhovni poveljnik obrambnih sil. Glede na vse to je »urad predsednika republike seznanil zunanje ministrstvo z razlogi, zakaj bi bila v teh okoliščinah udeležba predsednika republike na zasedanju primerna. O tem se je predsednik republike pogovarjal tudi s predsednico vlade vedoč, da je odločitev o vodenju in sestavi delegacije po zakonu sicer v pristojnosti vlade«, pojasnjujejo v Pahorjevem uradu.

MZZ sprva predlagal Pahorja

Kot pravijo naši viri, je zunanje ministrstvo potem pripravilo predlog, da slovensko delegacijo, v kateri bosta tudi obrambni in zunanji minister, ki opravljata tekoče posle, Roman Jakič in Karl Erjavec, vodi predsednik Pahor. Vendar gradivo ni bilo uvrščeno na vlado, ker je Bratuškova po naših podatkih vztrajala, da bo delegacijo vodila ona. Zato je zunanje ministrstvo pripravilo novo gradivo, v katerem je kot vodja delegacije predlagana Bratuškova. Vlada naj bi o gradivu odločala prihodnji teden, Karl Erjavec pa napoveduje, da bo ministre seznanil z zapletom in s Pahorjevim pismom.

Zapleti s tem, ali se bo kakšnega vrhunskega dogodka udeležil premier ali predsednik vlade, sicer niso novi. Najbolj znan je tisti med predsednikom Janezom Drnovškom in premierjem Antonom Ropom o tem, kdo bo v Atenah podpisal pristopno pogodbo Slovenije k Evropski uniji in kdo bo imel govor. Potem sta jo podpisala oba, govor je imel Drnovšek.