Posebno sodišče, ki s podporo Združenih narodov skuša vsaj delno zadostiti pravici po nečloveškem poskusu Rdečih Kmerov zgraditi agrarno družbo, pri katerem so izpraznili mesta, pobili intelektualce, pripadnike manjšin, prejšnje oblastne predstavnike in njihove družinske člane ter sestradali ljudstvo, da je umiralo od lakote. Število žrtev še dandanes ni znano, ocenjujejo, da jih je od 1,7 milijona do 3 milijone.

Chea in Samphan sta prva nekdanja voditelja krvavega režima, ki sta bila obsojena. Pred tem je bil na istem sodišču obsojen še Kaing Guek Eav oziroma tovariš Duch, ki je vodil zloglasni zapor Tuol Sleng, kjer so mučili in usmrtili najmanj 15.000 ljudi. Sodišče je proces proti obema razdelilo na dva primera, da bi tako doseglo vsaj kakšno obsodbo proti ostarelima obtožencema. Včeraj je tako izreklo sodbo v prvem delu, ki se je ukvarjal predvsem s prisilnimi deportacijami, drugi del, začet minuli teden, se bo posvečal predvsem obtožbam za genocid.

Evropska unija je v odzivu pozdravila obsodbo voditeljev Rdečih Kmerov in jo označila za zmago v boju proti nekaznovanosti. Kot so sporočili iz urada visoke zunanjepolitične predstavnice EU Catherine Ashton, gre za pomemben pozitiven korak v globalnem boju proti nekaznovanosti. de, agencije