Potem ko so se že nekaj mesecev na mestu, kjer sedaj stoji spomenik, dnevno vrstili protesti, je madžarska vlada načrtovano uradno odprtje spomenika v ponedeljek odpovedala. Spomenik so na Trgu svobode (Szabadsag) nato na hitro in na skrivaj postavili v noči na nedeljo ter ga brez kakršnihkoli slovesnosti odkrili v ponedeljek. Varovalo naj bi ga več kot sto policistov.

Izguba madžarske suverenosti

Spomenik je, tako vztraja vlada, posvečen vsem žrtvam nacistične okupacije Madžarske leta 1944. Kot je v ponedeljek v izjavi za javnost zapisal premier Viktor Orban, obeležuje izgubo madžarske suverenosti in tragične posledice, ki so sledile. Kot je še nadaljeval, so s spomenikom »izpolnili dolžnost«, ki jo imajo do »ustavnega reda, nekdanjih žrtev in danes živečih Madžarov«.

Kritiki po drugi strani menijo, da daje spomenik odvezo madžarski državi in Madžarom za njihovo aktivno vlogo pri pošiljanju kakih 450.000 Judov v smrt ter še dodatno krepi madžarski »mit žrtve«. Prikazuje sicer Madžarsko kot nadangela Gabriela, ki ga napada nemški oz. nacistični orel, piše avstrijska tiskovna agencija APA.

Napaka pri napisu: žrtvene živali

Judovsko skupnost je poleg tega razjezila napaka v hebrejski različici napisa na spomeniku, saj naj bi v njej žrtve nacistične okupacije označili kot žrtvene živali. Glede tega so sicer na vladi zatrdili, da bodo preučili primer in napis po potrebi popravili.

Madžarska se je v drugi svetovni vojni - tako kot Italija, Japonska, Bolgarija, Romunija in še nekaj drugih držav, ki so bile del sil osi - borila na strani nacističnega Tretjega rajha. Potem ko so v Nemčiji izvedeli, da so madžarske oblasti začele mirovna pogajanja s Sovjetsko zvezo, so vanjo 19. marca 1944 vkorakale Hitlerjeve sile.