Večkrat izrečena grožnja se je udejanjila. Zoper sporne poteze direktorja UKC Maribor Gregorja Pivca je vseh 15 zdravnikov specialistov na oddelku za kardiologijo in angiologijo včeraj soglasno sprejelo sklep, da bodo čez deset dni začeli stavkati. Stavko podpira tudi sindikat Fides; njegov predsednik Konrad Kuštrin bo v ponedeljek skupaj s stavkovnim odborom ponovno sedel za mizo s Pivcem in poskušal poiskati kompromisno rešitev.

Med stavko bodo kardiologi zagotavljali nujno medicinsko pomoč in neprekinjeno zdravstveno varstvo, odpovedali pa bodo vse redne programe. »Za urgenco bo poskrbljeno 24 ur, nikogar ne bomo vozili po Sloveniji,« je napovedal predstojnik oddelka Vojko Kanič. »Obravnavali bomo samo akutne koronarne sindrome, termine bolnikov, ki so bili naročeni na ambulantni pregled, obremenitvena testiranja, ultrazvok in neinvazivno diagnostiko, pa bomo odpovedali.«

»Upam, da bomo do 21. julija našli rešitev za nastalo situacijo,« je dejal Boris Rižnar, vodja zdravniškega sindikata Fides v Mariboru. Po njegovih besedah imajo kardiologi štiri stavkovne zahteve. Najprej terjajo, da Pivec umakne svojo protipravno odredbo, s katero je prejšnji teden prisilno razporedil v stanje stalne pripravljenosti Vojka Kaniča, Antona Lobnika in Damjana Vokača, čeprav so ti trije interventni kardiologi protestno umaknili soglasja za nočno delo.

Za poseg zahtevajo 200 evrov bruto

Druga zahteva se nanaša na plačilo za posamezni interventni kardiološki poseg v nočnem času, ki je po uvedbi elektronskega beleženja delovnega časa postalo sramotno nizko. »Zahtevamo plačilo po storitvi in ne po beleženju minut,« je dejal Rižnar. Stavkovni odbor je postavil znesek 200 evrov bruto oziroma 100 evrov neto.

»Kardiologi še terjajo, da se jim ponoči omogoči čim hitrejši dostop do bolnišnice in da jim vozila ni treba odpeljati v plačljivo parkirno hišo,« je povedal Rižnar, »ne nazadnje pa zahtevajo še šest dni dodatnega dopusta za interventne kardiologe, ker so pri delu izpostavljeni sevanju rentgenskega aparata.«

Poleg tega stavkovni odbor poziva vodstvo bolnišnice, da se za potrebe interventnih kardiologov uredi še en prostor z ustreznim rentgenskim aparatom, s čimer bi lahko povečali število opravljenih posegov in olajšali izobraževanja dodatnega zdravstvenega kadra. Kanič upa, da jim bo v sporu, ki se vleče že poldrugo leto, uspelo zbližati stališča z vodstvom UKC Maribor. Časa je še deset dni. »Potrebna je zgolj dobra volja pristojnih. Upamo, da bo prišlo do pozitivnih premikov,« je ocenil predstojnik. »Ni razloga, da rešitve ne bi mogli najti, treba je samo korektno uporabiti pravo.«

Pet kardiologov za tretjino države

Pri iskanju rešitve se bosta morala aktivno vključiti tudi ministrstvo za zdravje in predsednica vlade Alenka Bratušek, ki še opravlja tudi funkcijo vršilke dolžnosti ministrice. Ministrstvo bo namreč odigralo ključno vlogo pri sklepanju podjemnih pogodb za plačilo urgentnih posegov. Za zdaj namreč trdi, da za to ni zakonske podlage, češ da posegi, ki jih opravljajo interventni kardiologi v UKC Maribor, niso del nekega posebnega programa, temveč gre za redno dejavnost UKC Maribor. V sindikatu Fides opozarjajo, da bi utegnil biti razlog za izjemo že ta, da zgolj pet interventnih kardiologov v Mariboru pokriva kar tretjino države pri zdravljenju pacientov s srčnim infarktom.

Bratuškova odredila izredni nadzor

Pivec je tisti, ki mora urediti razmere v bolnišnici, pa poudarja Bratuškova in ponovno opozarja vse vpletene, da zakonodaja prepoveduje sklepanje podjemnih pogodb z lastnimi zaposlenimi zdravstvenimi delavci. Obenem je odredila izredni upravni nadzor v UKC Maribor, s katerim bo ministrstvo preverilo, ali držijo očitki zoper direktorja.

Predsednik sveta zavoda UKC Maribor Bogdan Čepič je pred časom pojasnil ministrstvu, da je zaplet nastal zaradi neenakega obravnavanja interventnih kardiologov v UKC Maribor v primerjavi z zdravniki v UKC Ljubljana. »Dogovorjeno je bilo, da predsednik sveta zavoda na ministrstvo posreduje dopis, v katerem bo opisal, na kakšen način naj bi bili zdravniki iz UKC Maribor za istovrstno delo v enakih razmerah plačani manj kot zdravniki iz UKC Ljubljana. Po prejemu dopisa bo ministrstvo pozvalo vodstvo UKC Ljubljana, da se do tega opredeli,« so še sporočili z ministrstva za zdravje.