Temelji dela energetskega stebra, oblikovanega okoli Holdinga Slo venske elektrarne (HSE), so dodobra omajani. Dolgoletna simbioza med njegovima dvema družbama, Termoelektrarno Šoštanj in Premogovnikom Velenje, se zaradi vedno bolj vprašljive ekonomičnosti bloka 6 počasi podira. Zaposleni v prezadolženem in likvidnostno opešanem premogovniku zahtevajo ceno za premog, ki bo zaje la vse stroške izkopa in servisira nje finančnih obveznosti, a ta je za TEŠ srednjeročno nevzdržna. Primerna cena premoga je ena glavnih zahtev velenjskih rudar jev, ki so zadnji dan junija, ko niso dobili izplačanega regresa, začeli spontano stavko.

Rudarji Premogovnika Velenje so spontano stavko uperili proti Holdingu Slovenske elektrarne (HSE) in med drugim zahtevajo, da jim zagotovi ceno za premog, ki bo zajela vse njihove stroške.

Cena za premog znaša zdaj 2,45 evra na gigadžul, ekonomičnost bloka 6 pa temelji na obljubljeni ceni 2,25 evra. »Cena premoga v višini 2,25 evra nas pelje v prepad. S takšno ceno ne moremo preživeti. Če primerjamo cene drugih premogov na trgu, bi morala biti cena našega 3,25 evra. Kolikor je meni znano, je bila cena 2,25 evra podpisana leta 2004, ko je liter nafte ali bencina stal 70 centov, danes pa je sto odstotkov dražji, mi pa smo seveda odvisni od drugih energentov,« je pojasnil predstavnik pogajalske skupine spontano stavkajočih delavcev Aleksander Kavčnik. Cena 3,25 evra bi prihodke premogovnika (in hkrati stroške TEŠ) povečala za okoli 30 milijonov evrov na leto, kolikor, naključno ali ne, znaša tudi do konca leta likvidnostni primanjkljaj premogovnika. Omenjena cena bi na srednji rok potopila TEŠ, a sledil bi tudi premogovnik, ki mu drugega kupca lignita v teh količinah ne bo uspelo najti. Če so se v bolj idiličnih časih o ceni, s katero so bili zadovoljni vsi, v Šaleški dolini dogovarjali sami, pa so zdaj svoje pristavile še banke. Te zahtevajo ceno, ki bo vzdržna za termoelektrarno in ta bo naslednje leto začela odplačevati dolg v višini 100 milijonov evrov na leto. Zdaj račune TEŠ plačuje HSE, ki je s pogodbo prevzel dolg in poravnava račune ključnih dobaviteljev TEŠ. Doslej je HSE po neuradnih podatkih plačal že okoli 100 milijonov evrov dolga TEŠ.

Premogovnik s 30-milijonsko izgubo

Dodatno težavo povzročajo še rekordno nizke cene električne energije, tudi premogovnik pa bi verjetno lahko prebrodili težko obdobje, a ga bremenijo naložbe iz časov nekdanjega prvega moža Milana Medveda, ki z izkopavanjem premoga nimajo veliko skupnega. Vsa hčerinska podjetja premogovnika, razen gradbenega podjetja RGP, ki je beležil minimalni dobiček, so minulo leto po dostopnih podatkih končala z izgubo. Premogovnik, ki ima v skupini okoli 75 milijonov evrov finančnega dolga, je minulo leto tako končal z okoli 29 milijonov evrov izgube. Likvidnost mu je v zadnjih mesecih že zagotavljal HSE, kjer pa zdaj poudarjajo, da likvidnostne vrzeli brez kompromisov, odrekanj in prilagajanj ne bo mogoče pokrpati.

Na tnalu je kolektivna pogodba, a rudarji, ki jim grozi tudi desetodstotno znižanje plač in odvzem od treh do petih dni dopusta, na zmanjšanje pravic ne pristajajo. Zahtevajo izplačevanje plač v skladu s kolektivno pogodbo, izplačilo zaostanka plač iz let 2012 in 2013 do konca letošnjega leta, regres v višini 789 evrov bruto ter nagrado, ki jo prejmejo vsako leto ob 3. juliju, prazniku rudarjev. »Regres je bil samo kaplja čez rob. Da je prišlo do spontane stavke, je krivo tudi nespoštovanje zavez, ki jih je dal HSE ob naši prejšnji stavki. Šlo je za uskladitev plač znotraj skupine HSE oziroma ureditve plačnih nesorazmerij. Nič od tega ni bilo uresničenega,« je pojasnil Kavčnik.

Ogrožen obstoj premogovnika, TEŠ in celotne skupine

Med rudarji je bilo včeraj mogoče slišati, da gre očitno za igro živcev in da jih v HSE samo preizkušajo, do kam so pripravljeni popustiti. Menijo, da gre samo za izsiljevanje in stiskanje ob zid. Nekateri med njimi pa hkrati menijo, da bi se morali raziskati tudi grehi iz preteklosti, in nekdanjemu direktorju Medvedu očitajo, da je preveč denarja namenjal izven osnovnih dejavnosti. Posli nekdanjega direktorja so sicer predmet posebne revizije, ki še poteka. Stavkajoči zahtevajo še nespremenjene pravice zaposlenih v primeru prisilne poravnave ali stečaja premogovnika, plačilo za čas stavke ter spoštovanje sporazuma, sklenjenega med sindikatom, upravo in generalnim direktorjem HSE Blažem Košorokom.

»Dejstvo je, da je Premogovnik Velenje v težki finančni in likvidnostni situaciji, ki je posledica napačnih odločitev in dejanj iz preteklosti, od vnaprej določene cene premoga v višini 2,25 evra do ukvarjanja z dejavnostmi, ki niso povezane s kopanjem premoga in ki so Premogovniku Velenje skozi leta prinašale izgubo,« so v odzivu na stavko včeraj zapisali v HSE, kjer pa hkrati opozarjajo, da bodo nerealna pogajalska izhodišča, temelječa na ultimatih in grožnjah in ne na dialogu, ogrozila ne le »obstoj Premogovnika Velenje, temveč tudi Termoelektrarne Šoštanj in trenutno največjega energetskega projekta v Sloveniji, TEŠ 6, s tem pa posredno celotne skupine HSE«. »Upam in verjamem, da bomo z nadaljnjimi pogajanji dosegli sprejemljiv dogovor za obe strani. Predvsem pa si želim, da bi za zgrešene odločitve, ki imajo milijonske posledice, končno nekdo odgovarjal,« je dodal Košorok.