Do konca junija bi moralo biti znano, kako so na Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB) poskrbeli za rešitev likvidnostnih težav Cimosa, a se to ni zgodilo.

Zagotavljanje likvidnosti Cimosu je eno od ključnih vprašanj za njegove dobavitelje, saj so ti tudi v najtežjih trenutkih družbi stali ob strani. Po nekaterih ocenah bi Cimos za normalno likvidnost potreboval od 60 od 100 milijonov svežega kapitala. Po najnovejšem dogovoru bodo banke upnice, ki so v preteklih letih na veliko podpirale Cimosovo širitev z dolžniškim kapitalom, za zagotavljanje likvidnosti družbi prispevale ravno toliko kot Cimosovi kupci, torej vsaka po 40 milijonov evrov. Posojilo naj bi družba začela odplačevati šele takrat, ko bi dosegala ustrezen denarni tok iz poslovanja (EBITDA). Pred časom se je omenjalo, da bi ta številka morala znašati 36 milijonov evrov, zdaj se neuradno omenja bistveno višji znesek. Toda po ocenah nekaterih kupcev so tovrstne zahteve izsiljevanje, opozarjajo naši viri.

Tako kot v vseh prisilnih poravnavah bodo pomembno breme nakopičenih težav Cimosa nosili dobavitelji. Od vseh terjatev naj bi se morali odpovedati »le« 30 odstotkom, 25 odstotkov naj bi prejeli poplačanih takoj, za 45 odstotkov terjatev pa je predvideno obročno odplačevanje. Ali bodo v treh mesecih od začetka prisilne poravnave, kot to določa zakonodaja, v Cimosu izdelali načrt o finančnem prestrukturiranju, še ni znano. Po napovedih neizvršnega direktorja na DUTB in državnega sekretarja na ministrstvu za finance Mitje Mavka bo program narejen v zakonskih rokih. Na vprašanje, kako komentira, da do konca junija ni bil sklenjen predvideni dogovor o zagotavljanju likvidnosti družbi, pa je Mavko odgovoril, da slaba banka skupaj s preostalimi bankami upnicami in ključnimi kupci skrbi za zagotavljanje tekoče likvidnosti, medtem ko na DUTB na to vprašanje niso odgovorili.

Še vedno pa uradno ni znano, koliko znaša vrednost svetovalnih storitev, ki jih bo za Cimos izvedla londonska izpostava mednarodne svetovalne družbe KPMG. V Cimosu so pogodbo, katere vrednost naj bi po neuradnih podatkih znašala okoli dva milijona evrov, podpisali pred dnevi. Poleg KPMG so v koprski družbi, prav tako na zahtevo DUTB, najeli še nemško svetovalno družbo Admetam, ki ji po naših informacijah plačujejo najmanj 100.000 evrov na mesec. Vsaj Mavko pa je z izborom londonske izpostave KPMG očitno zadovoljen. Ko smo ga vprašali, kako komentira izbiro KPMG in zakaj ni bil pri najemu tako dragih svetovalcev objavljen javni razpis, je odgovoril, da je imenovanje svetovalcev družbe v pristojnosti njene uprave. To ne drži popolnoma, saj je Cimosove svetovalce izbrala DUTB, uprava družbe pa je bila bolj ali manj postavljena pred dejstvo. Pri tem je Mavko poudaril, da so predvideni stroški svetovalcev bistveno nižji od tistih, do katerih bi bili upravičeni svetovalci prejšnje uprave. Spomnimo, da je bil za svetovanje Cimosu lani objavljen razpis, na njem pa je ameriški Alvarez & Marsal premagal PWC, Deloitte, Houlihan Lokey in tudi KPMG.