Vozniki, ki živijo brez čuta odgovornosti, brez upoštevanja predpisanih norm v prometu, s poudarjenimi osebnimi normami, ki egoistično favorizirajo sebe in so nagnjeni k nepremišljenemu tveganju, so tipični, ki vozijo objestno in agresivno, so v sporočilu za javnost zapisali na agenciji. Sicer se po njihovih navedbah lahko to zgodi tudi drugim voznikom, ki so zaradi nekega vzroka v posebnem čustvenem stanju, a so to izjeme.

Na agenciji poudarjajo, da voznikov, ki vozijo objestno in agresivno, drugi vozniki ne morejo spremeniti. Pomembno je, da vozniki vozijo varno, primerno dinamično, brez oviranja drugih in z zadostnimi varnostnimi razdaljami okoli vozila: spredaj, zadaj in na bokih vozila.

Kadar se vam kdo preveč približa, se ga poskušajte rešiti

Opozarjajo tudi na to, da ne smejo dovoliti, da bi za njimi kdo vozil na premajhni varnostni razdalji. »Takega se moramo na neki način rešiti«, izpostavljajo na agenciji.

Policisti so v letu 2013 obravnavali 1309 kršitev neupoštevanja varnostne razdalje. V petih mesecih letošnjega leta pa 496 kršitev. V lanskem letu se je tako zgodilo 2111 prometnih nesreč zaradi neupoštevanja varnostne razdalje, v petih mesecih leta 2014 pa 747.

Sicer se število ugotovljenih kaznivih dejanj nevarne vožnje z leti ne spreminja in ostaja približno na enaki ravni. Število kršitev neupoštevanja varnostne razdalje se v zadnjih letih nekoliko povečuje, število prometnih nesreč pa zmanjšuje, so za STA pojasnili na Generalni policijski upravi.