Na včerajšnji skupščini Polzele je tudi družba pooblaščenka Polzela - delnica, več kot polovična lastnica družbe, podprla predlog, da upniki v osnovni kapital lahko konvertirajo najmanj tri milijone evrov terjatev.

Prvotni predlog uprave, da se osnovni kapital zniža na nič, s čimer bi se obstoječe delničarje razlastninilo, nato pa bi se Polzelo dokapitaliziralo s terjatvami, za družbo pooblaščenko ni bil v celoti sprejemljiv. Zato so se z razlastitvijo strinjali le, če bodo upniki v kapital konvertirali tri milijone evrov, od skupaj približno desetih milijonov evrov terjatev. Rok za to se izteče čez mesec dni. Ker so banke pred dnevi soglašale z najemom polmilijonskega posojila, za katerega bo jamčila država, je predsednica uprave Karmen Dvorjak prepričana, da bodo vstopile v lastništvo. Odločitev delničarjev o pretvorbi terjatev v kapital tlakuje pot za rešitev Polzele. Toda hkrati se odpirajo novi problemi. Enega od njih predstavlja čez 40 nepričakovanih izrednih odpovedi delovnih razmerij, na podlagi katerih bo morala družba plačati 263.000 evrov odpravnin, medtem ko skupne obveznosti za odpravnine znašajo 353.000 evrov. K temu znesku je potrebno prišteti še za skoraj 800.000 evrov prednostnih terjatev, ki jih namerava Polzela poplačati v prihodnjem letu.

Toda po oceni prisilnega upravitelja Kristjana Antona Kontarščaka Polzela trenutno ni sposobna poravnati niti prednostnih terjatev niti odpravnin. Poplačilo teh terjatev bo možno le, če bo družba iz tekočega poslovanja dosegala zadostni denarni tok. V maju je družba dosegla pozitivni denarni tok (EBITDA) v višini 62.000 evrov, medtem ko naj bi bil prejšnji mesec po načrtih še negativen v višini 271.000 evrov. Doseženi prihodki v višini 652.000 evrov malenkost odstopajo od predvidenih. Zaradi sezonskega značaja poslovanja naj bi družba dobičkonosno poslovala od avgusta dalje. Potem ko je pred meseci država družbi odobrila za pol milijona evrov likvidnostnega posojila in pol milijona evrov poroštva za najem posojila, je včeraj z državno pomočjo družbi soglašala še evropska komisija. Od pol milijona evrov, kolikor naj bi jih družba prejela v prvi fazi, bo za odpravnine takoj nakazala dobrih 110.000 evrov.

Še vedno pa obstaja neznanka, na kakšni podlagi naj bi se Dvorjakovi pred meseci plača zvišala iz približno 6000 na 11.000 evrov. Za vodenje družbe v minulem letu Dvorjakova na skupščini ni prejela razrešnice. sm