Pri Direkciji RS za ceste, kjer upravljajo z več kot 6000 kilometrov dolgim omrežjem državnih cest, se nadejajo, da bo vlada v zadnjem trenutku – na današnji seji – našla 70 milijonov evrov, kolikor potrebujejo za redno vzdrževanje in varstvo cest do konca leta. Znano je, da je minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel ob sprejemanju proračuna za letošnje leto direkciji za ceste zagotovil denar le do 30. junija.

Cest ne vzdržujejo več s polno paro

»Prepričani smo, da se vsi odgovorni zavedajo, da so sredstva za zagotavljanje osnovne varnosti državljanov na cestah nujno potrebna,« so poudarili na direkciji za ceste, medtem ko nam na ministrstvu za infrastrukturo in prostor niso odgovorili, ali so denar našli oziroma od kod ga bodo vzeli. So nam pa že pred enim tednom v tančico skrivnosti zavito povedali, da rešitev imajo, a da jo bodo javnosti predstavili šele, ko bo predlog sprejet na vladi.

A četudi bo vlada s prerazporeditvijo proračunskih sredstev denar zagotovila, ta še nekaj časa ne bo v blagajni direkcije za ceste, zato so pri upravljalcu državnih cest že uvedli varčevalne ukrepe. V zadnjih tednih so zadržali izvajanje nekaterih opravil na področju rednega vzdrževanja. »To smo storili zato, da bomo lahko v prihodnjih nekaj tednih, torej do pričakovanega prejema potrebnega denarja, poravnavali plačila interventnih skupin za odpravo prometnih nesreč, plačali elektriko in podobno,« so pojasnili na direkciji.

Koncesionarjem bodo še tretjič podaljšali pogodbe

Ker z zadnjim dnem junija potečejo tudi z aneksi že dvakrat podaljšane koncesijske pogodbe z vzdrževalci državnih cest – javni razpis za podelitev novih sedemletnih koncesij podjetjem pa še ni zaključen – bodo pri direkciji za ceste po vsej verjetnosti primorani še enkrat podaljšati pogodbe obstoječim koncesionarjem. »Za koliko časa, v tem trenutku še ni znano, saj je to odvisno od poteka razpisa,« so povedali na direkciji, kjer so že zavrnili vse vložene zahtevke za revizijo in celotno dokumentacijo predali v reševanje državni revizijski komisiji.

Na vprašanje, kako sploh nameravajo speljati do konca javni razpis in podpisati nove sedemletne pogodbe z bodočimi koncesionarji brez fičnikov v žepu, so na direkciji za ceste odvrnili, da v skladu s predpisi izvajajo vse aktivnosti do podpisa pogodbe. To pomeni, da pričakujejo, da bo denar za nove koncesije do zaključka razpisa že prižvenketal v njihovo blagajno.