V četrtek se je namreč iztekel rok, do katerega je bilo mogoče zahtevati glasovanje po pošti iz tujine ali na diplomatsko-konzularnih predstavništvih. Ker gre za prekluziven rok, je morala zahteva na Državno volilno komisijo v četrtek tudi prispeti, kar pomeni, da zahtev, ki bodo prispele pozneje, DVK ne bo upoštevala. V predpisanem roku pa je DVK prejela približno 4000 zahtev, je za STA povedal direktor službe DVK Dušan Vučko.

Po pošti lahko glasujejo volivci, ki bodo na dan volitev začasno v tujini, torej tudi tisti, ki bodo v tujini preživljali počitnice. Ti volivci bodo volilno gradivo prejeli po pošti, in sicer na začasni naslov v tujini. Kot začasni naslov so lahko navedli naslov počitniške destinacije, denimo naslov hotela ali kampa, kjer bodo dopustovali, izpolnjeno glasovnico pa bodo nato oddali na pošto.

Vprašanje volilcev na počitnicah še odprto

Še vedno je sicer odprto vprašanje, kako bodo lahko glasovali tisti volivci, ki bodo na dan volitev na počitnicah v tujini, a ne bodo imeli natančnega naslova, kamor bi jim lahko poslali volilno gradivo. V izjemnih primerih bodo takšnim volivcem omogočili osebni prevzem glasovnic, a le, če bodo za to izpolnjeni vsi pogoji. V vsakem primeru pa so morali ti volivci zahtevati glasovanje po pošti iz tujine.

Prav tako je še odprto vprašanje, ali bodo priznane glasovnice, ki bi jih volivci poslali po pošti iz Slovenije, čeprav so zahtevali glasovanje iz tujine. Te glasovnice morajo biti namreč načeloma poslane iz tujine, o vprašanju veljavnosti tistih, ki bi jih volivci morebiti poslali iz Slovenije, pa bo Državna volilna komisija še odločala.