Predsednik DeSUS in zunanji minister, ki opravlja tekoče posle, Karl Erjavec je namreč danes pojasnil, da so se vodje koalicijskih strank v ponedeljek na kolegiju pri premierki Alenki Bratušek dogovorili, da bodo s predlogom za evropskega komisarja še počakali. Po julijskih volitvah v državni zbor bodo znana nova politična razmerja, na podlagi tega pa bodo sprejeli odločitev.

Tako v tem trenutku še ni jasno, ali bo evropskega komisarja iz Slovenije predlagala sedanja ali prihodnja vlada. Erjavec pa meni, da bo že izid parlamentarnih volitev "nekaj povedal oziroma nakazal, v katero smer bi se lahko vlada odločila".

Tudi v SD menijo, da je treba glede komisarskega mesta najti konsenz, ki pa bo v največji meri legitimen po parlamentarnih volitvah. Edino tako bo mogoče najti kandidata, ki bo imel polno podporo vlade s polnimi pooblastili, je za STA navedel vodja poslancev SD Matjaž Han.

Odločitev bo sprejela vlada, ki bo takrat vodila Slovenijo

Iz Zavezništva Alenke Bratušek so sporočili, da bo predlog za evropskega komisarja na predlog predsednice ali predsednika vlade sprejela vlada, ki bo vodila Slovenijo v času, ko bo treba predlagati komisarja. Roki za imenovanje nove Evropske komisije se po njihovih navedbah ne ozirajo na politične razmere v vsaki članici posebej in "pričakuje se, da vsaka članica svoj predlog sporoči pravočasno".

V PS pa so spomnili, da je predlog evropskega komisarja v pristojnosti vlade. Ker ta predloga še ni podala, se izvršni odbor in svet stranke PS o morebitnih predlogih še nista opredelila.

Medtem se v javnosti že pojavljajo imena morebitnih kandidatov za evropskega komisarja, svoje predloge pa imajo tudi v nekaterih strankah. SDS je tako za člana Evropske komisije predlagala evropskega poslanca Milana Zvera, kar utemeljujejo z zmago SDS na volitvah v Evropski parlament in s številom preferenčnih glasov, ki jih je dobil Zver.

V NSi in SLS, ki sta skupaj nastopili na evropskih volitvah, pa so se že pred pred volitvami zavzemali za to, da bi imela možnost predlagati slovenskega komisarja zmagovita lista oziroma opcija. Ker je del zmagovite politične opcije tudi NSi in že tretjič izvoljeni poslanec Lojze Peterle, je zanje on primeren kandidat. Tako glede na uspeh skupne liste predlagajo tudi v SLS, so iz te stranke sporočili za STA.

V SLS ne vidijo potrebe po hitenju

"Peterle je s svojimi dolgoletnimi izkušnjami tako pri vodenju vlade kot zunanji minister, član predsedstva Evropske konvencije, trikrat izvoljeni poslanec v Evropski parlament, kjer je nedavno že drugič prejel tudi visoko evropsko priznanje za dosežke na področju zdravja, še posebej za boj proti raku, visoko kompetenten kandidat za tak položaj," ocenjujejo v SLS.

V SLS sicer še menijo, da se z imenovanjem kandidata za evropskega komisarja iz Slovenije nikakor ne mudi toliko, da bi ga morali predlagati že junija. Tudi po njihovem mnenju je treba naprej na predčasne volitve, "saj bi bilo morebitno imenovanje kandidata za evropskega komisarja s strani vlade, ki opravlja zgolj tekoče posle, nelegitimno".

Ugibanja o imenih kandidatov se pojavljajo že nekaj časa, med njimi pa je tudi novoizvoljeni evropski poslanec Igor Šoltes, ki sicer danes ustanavlja svojo stranko.

Omenjeni predlogi so na političnem prizorišču naleteli na različne odzive. Erjavec denimo meni, da obstaja v Sloveniji zadosti dobrih kandidatov in da je pomembno le, da pošljemo v Evropsko komisijo nekoga, ki je kredibilen, strokoven in ki uživa ugled. Glede predloga SDS, da bi evropski komisar postal Zver, pa Erjavec meni, da se bo kaj takega težko zgodilo. Sam sicer Zvera vidi kot zelo dobrega evropskega poslanca, zato ne ve, "zakaj bi se silil še višje".

V DL podpirajo Potočnika

V Zavezništvu Alenke Bratušek (ZaAB) pa so prepričani, da imenovanje komisarja nima neposredne povezave z volitvami v Evropski parlament in zaradi tega Zver "ni nič bolj ali pa manj kandidat za komisarsko mesto kot kdorkoli drug". Bolj kot to, iz katere stranke prihaja predlagani kandidat, je po njihovem mnenju pomembno, katero mesto bo zaupano Sloveniji in kakšna je kompetentnost kandidatke ali kandidata.

Iz DL pa so sporočili, da še vedno podpirajo sedanjega evropskega komisarja Janeza Potočnika. Če bi se odločil za kandidaturo, ima njihovo podporo ne glede na volitve in izid volitev, so zatrdili za STA.

Če bi bil za evropskega komisarja izvoljen eden izmed evropskih poslancev, bi ga sicer v Evropskem parlamentu nasledil nadomestni poslanec. Predsednik Državne volilne komisije Dušan Vučko je za STA namreč pojasnil, da bi se v primeru imenovanja evropskega poslanca za komisarja ugotovila nezdružljivost funkcij. Posledično bi državni zbor ugotovil, da je komisarju prenehala poslanska funkcija, nadomestil pa bi ga naslednji kandidat, ki bi mu znotraj liste, na kateri je bil izvoljen poslanec, pripadal mandat.

Kandidate za komisarje predlagajo članice EU, potrdi pa jih Evropski parlament, ki opravi tudi zaslišanje kandidatov. Rok, do katerega bodo morale države v Bruselj posredovati imena kandidatov, bo določil novi predsednik Evropske komisije, ki sicer še ni bil imenovan.