Možnosti za sporazumno rešitev odprte zadeve še niso izčrpane

Pandurjeva gledališka hiša Pandur.Theaters je v okviru EPK v Mariboru izvedla projekt Vojna in mir, ki je nastal v koprodukciji s Hrvaškim narodnim gledališčem (HNK) iz Zagreba. Zavod Maribor 2012 ga je v letih od 2010 do 2012 sofinanciral v skupnem znesku 167.500 evrov.

"Vračilo dela teh sredstev se v likvidacijskem postopku zavoda Maribor 2012 zahteva v posledici dokončnih ugotovitev interne komisije za nadzor koprodukcijskih projektov, da pri produkciji projekta Vojna in mir dodeljena sredstva niso bila v celoti porabljena v skladu s pogodbeno dogovorjenimi principi," je za STA pojasnil likvidacijski upravitelj Sašo Drobnak.

Ker obe strani menita, da možnosti za sporazumno rešitev odprte zadeve še niso izčrpane, so se njuni odvetniki dogovorili, da se za danes napovedana obravnava pred Okrožnim sodiščem v Mariboru preloži.

"Odvetniki producenta Pandur.Theaters so še sporočili, da lahko v kratkem pričakujemo njihov predlog za sklenitev poravnave," je še povedal Drobnak. "Ker gre pri tej zadevi za javna sredstva, ki sta jih zavodu Maribor 2012 v času projekta EPK dodelila ministrstvo za kulturo ter Mestna občina Maribor, bo morebitno poravnavo mogoče skleniti šele ob pozitivnih mnenjih oziroma soglasjih obeh financerjev."

Zavod Maribor 2012 trenutno v zaključni fazi likvidacije

Zavod Maribor 2012, ki je trenutno v zaključni fazi likvidacije in naj bi bil že kmalu izbrisan iz sodnega registra, ima poleg Pandur.Theaters odprt le še zahtevek do ljubljanskega Zavoda Exodos. Gre za znesek v višini 12.700 evrov, ki ga prav tako razrešuje v pravdnem postopku pred mariborskim okrožnim sodiščem.

Z zavodom SNG Opera in balet Ljubljana, kjer so bila medsebojna finančna razhajanja za opero Črne maske ugotovljena v višini nekaj več kot 34.000 evrov, so pred kratkim dosegli soglasje za izvensodno poravnavo na polovični vrednosti omenjene vsote. "Ministrstvo za kulturo k predlagani poravnavi ni imelo zadržkov, Mestna občina Maribor pa je že izdala predhodno soglasje, kar bo omogočilo sklenitev poravnave v najkrajšem času," je povedal Drobnak.

V skladu z dogovorom je za program EPK polovico denarja prispevala država, polovico pa sodelujoče občine. Če se kakšen projekt ni ustrezno izvedel in je moral producent del denarja vrniti, so vrnjena sredstva v enakem deležu romala nazaj v državno in občinsko blagajno.

Mariborska občina je morala ministrstvu za kulturo doslej vrniti nekaj več kot 59.000 evrov

Mariborska občina kot ustanovitelj in financer zavoda Maribor 2012 je morala na ta način ministrstvu za kulturo doslej vrniti nekaj več kot 59.000 evrov. Ta sredstva je nakazala februarja.

Še vedno pa ostaja nekaj odprtih terjatev, ki jih še niso zaključili in posledično tudi ne poračunali z državo. "Ocenjen skupen delež države v teh preostalih terjatvah znaša do 102.676 evrov. Končni znesek bo znan po zaključku terjatev oziroma uspešnosti v tožbah za vračilo sredstev, ki jih še vodi zavod v likvidaciji. Mestna občina Maribor bo pripadajoč delež teh sredstev nakazala državi po zaključku teh postopkov," so za STA povedali na občini.

Za EPK je bilo v treh letih porabljenih 28 milijonov evrov, od tega je bilo 77 odstotkov namenjenih programu.